Podkaszarka – jak odpowiednio ją eksploatować?

Do koszenia małych powierzchni nie trzeba kupować kosiarek – w tym przypadku wystarczy zajmująca mniej miejsca podkaszarka. Świetnie poradzi sobie z przycięciem trawnika, a jednocześnie z łatwością dotrze do miejsc, w których kosiarka nie da sobie rady. Przed zakupem tego urządzenia warto zapoznać się z zasadami jego użytkowania, by jak najdłużej spełniało swoją funkcję.

podkaszarka krysiakRozwaga przy zakupie

Najlepiej rozpocząć od zestawienia ze sobą różnych rodzajów podkaszarek i wybrania sprzętu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano urządzenie. Wykaszarki plastikowe będą tańsze i lżejsze, jednak mogą pękać przy spotkaniu z kamieniem czy inną przeszkodą. Warto też zwrócić uwagę czy jest wyposażona w żyłki do cięcia, czy tarcze. Niezależnie od tego który rodzaj “ostrza” się wybierze, należy uważnie obserwować podłoże, by zapobiec ewentualnym kontaktom z twardymi przedmiotami, które mogą zerwać żyłkę lub stępić tarczę. Ważne jest także, by wybierać taki sprzęt, który w razie awarii będzie można serwisować. Zorientowanie się na rynku części zamiennych pozwoli uniknąć ewentualnych problemów z naprawą urządzenia.

Dostosowanie do rodzaju pracy

Podkaszarki powinno się wybierać ze względu na teren, który chce się nimi pielęgnować. Rozległe i pagórkowate obszary będą wymagać użycia innych urządzeń, niż równe podwórka o niewielkiej powierzchni. Jest to o tyle istotne, że niedostosowanie sprzętu do terenu spowoduje jego nadmierną eksploatację i narazi na zniszczenia. Należy też wziąć pod uwagę rodzaj paliwa – kosiarki elektryczne są ciche i przyjazne dla środowiska, jednak mogą sobie nie poradzić na nieco większych powierzchniach. Nie bez znaczenia jest także zakrzywienie rączki – dla przykładu na terenach nieregularnie ukształtowanych manewrowanie sprzętem będzie łatwiejsze, jeśli wybierze się ten z prostą rączką. Dobrze też zwrócić uwagę na moc urządzenia. Wykaszarki, u których wynosi ona 500W nie poradzą sobie na trudnym terenie porośniętym wysoką trawą, z kolei do drobnych prac ogrodowych wystarczy maszyna o mocy 200W.

 

podkaszarkaPielęgnacja urządzenia

Przede wszystkim trzeba zapamiętać, że po każdym koszeniu należy oczyścić podkaszarkę z resztek trawy. Zaniechanie tej czynności spowoduje gnicie roślin i powstawanie korozji, np. na ostrzach. W przypadku wersji spalinowych powinno się regularnie czyścić filtry i sprawdzać stan świecy zapłonowej. Jeśli chodzi o przechowywanie wykaszarek, to należy robić to w miejscach suchych, a w okresie zimowym zadbać także o dodatnią temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jeśli podkaszarka jest spalinowa, to na zimę powinno się także opróżnić zbiornik z paliwem.

Zużywanie wszelkich sprzętów jest nieuniknione, jednak można opóźnić ten proces dzięki odpowiedniej dbałości o urządzenia. Podkaszarki są bardzo przydatnym narzędziem ułatwiającym wykonywanie prac ogrodowych, a stosowanie się do powyższych porad sprawi, że na długo posłużą swoim właścicielom.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP