Chwasty w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie od wiosny aż do pierwszych mrozów. Zdarza się niestety, że chwile wakacyjnego relaksu mogą popsuć pewni niepożądani goście – chwasty. Jak sobie z nimi radzić? Kiedy najlepiej zacząć pielenie ogrodu? Co zrobić, aby ograniczyć ich występowanie na działce?

Rodzaje chwastów

pokrzywa pożyteczny chwastDzielimy je na jednoliścienne (trawy, w tym najbardziej znana – perz) oraz dwuliścienne (mniszek lekarski, babki, koniczyny, szczawie). Warto zaznaczyć, że chwasty to rośliny, które w jednym miejscu mogą być zupełnie niepożądane, jednak gdzie indziej całkiem przydatne. Niektóre z nich mają właściwości lecznicze, np. pokrzywa czy ostropest plamisty. Niestety dość często w ogrodzie stanowią one konkurencję dla innych roślin – walczą z nimi o światło, wodę i minerały. Z tego powodu chwasty trzeba usunąć szybko i skutecznie – tak, abyśmy mogli cieszyć się pięknym ogrodem przez całą wiosnę i lato.

Najbardziej popularne sposoby usuwania chwastów

Istnieją dwie drogi usuwania chwastów – mechaniczna oraz chemiczna.

  • Pierwsza z nich jest pracochłonna, męcząca i długotrwała. Należy ręcznie pozbyć się wszystkich szkodliwych roślin z ogrodu, a następnie przekopać ziemię tak, aby usunąć ich korzenie (szczególnie dwuliściennych, takich jak mniszek lekarski). Niestety ta metoda jest dość trudna i nietrwała w swoich efektach – chwasty, których nie uda się wyplenić do końca, wyrosną ponownie i trzeba będzie powtórzyć całą czynność.
  • Najszybszą i najbardziej efektywną metodą usuwania chwastów jest pielenie chemiczne. Zatem kiedy rozpocząć eliminowanie niepożądanych roślin tą metodą? Najlepiej jak najszybciej – nie można czekać, aż zielsko opanuje cały ogród. Mamy do wyboru dwa typy preparatów: kontaktowe i systemiczne. Czym się różnią? Te pierwsze nie usuwają chwastów z korzeniami, natomiast drugie eliminują całą roślinę wraz z jej trzonem tak, że ta obumiera. Herbicydy przeznaczone do zwalczania chwastów na trawnikach działają wybiórczo nie przynosząc trawie szkody. Przy ich stosowaniu należy pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu wytycznych zawartych w instrukcji – niewłaściwe zastosowanie może zmniejszyć szansę na usunięcie chwastów i spowodować szkody w ogrodzie.

Domowe sposoby radzenia sobie z chwastami

Gloria Primex 5Jeśli ktoś nie ma czasu na ręczne wyrywanie chwastów oraz nie chce stosować chemicznych preparatów w ogrodzie, może spróbować domowych sposobów. Nierozcieńczony ocet, gorąca woda, roztwory z mydła i detergentów, a nawet zużyty olej jadalny – te substancje idealnie sprawdzą się jako oprysk, do którego warto użyć opryskiwacza Gloria Primex 5, który w prosty i szybki sposób pozwoli uporać się z problemem. Wyżej wymienione mikstury najlepiej sprawdzą się przy usuwaniu małych, pojedynczych, młodych i suchych roślin. Jednak czynności te należy powtarzać cyklicznie, ponieważ tylko regularne zabiegi dadzą pożądane rezultaty.

Zbliża się lato, a więc czas, gdy niepożądane rośliny nękają każdego ogrodnika – weź sprawy w swoje ręce i zażegnaj ten problem jak najszybciej, by móc pozwolić sobie na wymarzony i długo wyczekiwany odpoczynek w zaciszu pięknego ogrodu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP