Konserwacja kosiarki po sezonie cz.1

konserwacja-kosiarki

Sezon prac ogrodowych wielkimi krokami zbliża się do końca. Dlatego dzisiaj przypomnimy, w jaki sposób przygotować naszą kosiarkę elektryczną do sezonu jesienno-zimowego, aby wiosną służyła nam ona równie dobrze!

Czyszczenie kosiarki po sezonie

Pierwszym z kroków, jakie trzeba podjąć przygotowując naszą kosiarkę do zimy jest dokładne wyczyszczenie jej. Powinniśmy zacząć od spodu, do czego warto używać szczotkę – najlepiej z twardego włosia. Dobrym rozwiązaniem jest również wilgotna szmatka lub jeśli mamy taką możliwość – sprężone powietrze. Nie wolno tutaj stosować myjki ciśnieniowej ani węża z wodą, ponieważ w ten sposób zalejemy elektryczne części, odpowiadające za działanie sprzętu. Pamiętajmy także o nożu, który najpierw należy umyć i wysuszyć przy zachowaniu szczególnej uwagi i wszelkich środków bezpieczeństwa, jak np. poprzez założenie rękawic. Następnie warto jest go naostrzyć lub najlepiej zanieść w tym celu do serwisu, gdzie zostanie też wyważony. Dlaczego dokładne czyszczenie i konserwacja są aż tak ważne? Po pierwsze, aby uchronić kosiarkę przed wcześniej wspomnianą rdzą, a po drugie by usprawnić pracę całego sprzętu – w końcu wiosna przyjdzie szybciej niż się spodziewamy!

Konserwacja kosiarki elektrycznej

Zdecydowanie mniej pracy będziemy mieć w sytuacji, kiedy naszą kosiarkę regularnie konserwujemy, czyścimy czy ostrzymy jej nóż. Oczywiście istnieje wiele serwisów, które wykonają nie tylko wymienione czynności, ale też dokonają oceny stanu silnika, wyczyszczą oraz wyciągną trawę z otworów wentylacyjnych, a także skontrolują sprawność przewodów zasilających. Koszt takiego przeglądu jest stosunkowo niewielki, a daje pewność, że kosiarka na wiosnę będzie gotowa do użycia.

Przechowywanie kosiarki

Kosiarkę należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Nie zapomnijmy o tym, aby modele elektryczne były odłączone od źródła prądu, gdy z nich nie korzystamy. Nasz sprzęt nie powinien znajdować się blisko pieców czy grzejników, lecz również produktów zwiększających wilgotność powietrza, która prowadzi do korozji. Jeśli planujemy schować kosiarkę w szopie czy piwnicy dobrze sprawdźmy szczelność okien. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości “przezimować” jej w pomieszczeniu? Wtedy konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie całości plandeką przepuszczającą powietrze. Jednak jest to mocno ryzykowne posunięcie, szczególnie przy modelach elektrycznych, dlatego mimo wszystko zalecamy schowanie urządzenia w zadaszonym miejscu.

Kosiarka jest sprzętem, który przy odpowiedniej konserwacji będzie służył nam przez długie lata. Dlatego koniecznie musimy przygotować ją do zimowego przestoju, aby wiosną móc znów z niej bez przeszkód korzystać.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP