Ostrzałka do łańcucha – jaką wybrać?

ostrzałka do łańcucha

Większość osób mających duży ogród czy działkę posiada pilarkę, która pomaga w wykonywaniu przydomowych obowiązków. Niestety po jakimś czasie eksploatacji łańcuch staje się tępy, przez co coraz gorzej radzi sobie z cięciem drewnianych elementów. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się ostrzałka do łańcucha. Jak działa tego typu sprzęt i czy warto w niego zainwestować? 

Ostrzałka do łańcucha – czym jest i jak działa?

Ostrzałki do łańcucha to urządzenia niezbędne w każdym przydomowym warsztacie. Dzięki nim w łatwy i skuteczny sposób możemy precyzyjnie naostrzyć łańcuch pilarki – jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które bardzo często korzystają z piły, a nie chcą jej oddawać do punktu serwisowego lub też wymieniać części tnącej na nową. Przed przystąpieniem do tego typu czynności konieczne jest przymocowanie ostrzałki do stołu warsztatowego oraz dostosowanie jej ustawień do zaleceń producenta. Jest to konieczne, by móc naostrzyć łańcuch pod odpowiednim kątem – gdy tego nie zrobimy, możemy doprowadzić do nieprawidłowego cięcia lub nawet uszkodzenia elementu tnącego pilarki. Po przygotowaniu sprzętu oraz dostosowaniu go do swoich potrzeb można przystąpić do ostrzenia łańcucha, który powinien być uprzednio dokładnie oczyszczony ze smaru, trocin czy też innych zabrudzeń. Na początek należy umieścić go w szlifierce i wyregulować parametry urządzenia dotyczące długości zębów tnących, a także kąt oraz głębokość ostrzenia. 

Dlaczego warto ostrzyć łańcuch piły?

Ostrzenie łańcucha pilarki to czynność, którą powinno wykonywać się regularnie – szczególnie w momencie, gdy zauważymy, że wydajność cięcia piłą spada. Dodatkowo, użytkowanie sprzętu z tępą częścią tnącą znacząco wpływa na nadmierne zużycie paliwa czy też eksploatację urządzenia. Zatem jak często powinno się ostrzyć łańcuch? Przede wszystkim w momencie, gdy prowadnica pilarki napotkała na swojej drodze kamień, zapiaszczone drewno czy też miała bezpośredni kontakt z glebą. Przy całodziennym użytkowaniu sprzętu najlepiej wykonać ostrzenie przy każdym tankowaniu.

Ostrzałka do łańcucha piły – jaką wybrać? 

Obecnie w ofertach dostępnych na rynku możemy znaleźć wiele modeli tego typu urządzeń, jednak które tak naprawdę zasługują na uwagę? Wyróżnić można ostrzałki elektryczne oraz manualne. Pierwsze są o wiele bardziej wydajne, dzięki czemu zdecydowanie szybciej naostrzymy z jej pomocą łańcuch pilarki. Dodatkowo, charakteryzują się dużo większą precyzją ze względu na możliwość ustawienia konkretnego kąta ostrzenia. Modelem elektrycznym, wartym szczególnej uwagi jest między innymi Lider FE250M, który został wyposażony w wysokiej jakości tarczę z możliwością regulacji, a także profesjonalny uchwyt prowadzący. Z kolei ostrzałki manualne są bardziej mobilne, dlatego bez problemu możemy je zabrać w teren, by naostrzyć łańcuch pilarki w przerwie od pracy, jednakże są one zdecydowanie mniej precyzyjne. Na co w takim razie jeszcze powinniśmy zwracać uwagę, kupując tego typu sprzęt? Przede wszystkim na przeznaczenie – warto postawić na uniwersalne urządzenie, które bez problemu sprawdzi się w przypadku różnego rodzaju łańcuchów. Ważna jest także średnica tarczy, możliwość regulacji kąta ostrzenia czy też mechanizm zabezpieczający.    

Jak widać, zakup ostrzałki do łańcucha wcale nie musi być trudny. Wystarczy wybrać rodzaj, a także zwracać uwagę na poszczególne parametry, by jak najlepiej dopasować sprzęt do swoich potrzeb.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP