Letnia pielęgnacja trawnika – o czym należy pamiętać?

letnia pielęgnacja trawnika

Trawnik to wspaniała ozdoba ogrodu, która niestety wymaga zaawansowanej pielęgnacji – szczególnie latem, gdy wysokie temperatury nie rozpieszczają tego pięknego, zielonego podłoża. O czym należy pamiętać i co robić, aby trawa była w dobrej kondycji i zachwycała pięknym kolorem?

Podstawowa zasada: regularne koszenie trawnika

zakup kosiarkiPrawidłowe pielęgnowanie trawy nawozami sprawia, że murawa wygląda pięknie, ale szybciej rośnie. Koszenie to podstawowy zabieg, który należy wykonywać regularnie. Częste wykonywanie tego działania zagęszcza trawnik i wzmacnia korzenie, a ponadto osłabia wzrost uporczywych chwastów. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż nie można kosić “na zapas” – ważne jest, aby źdźbła były odpowiedniej wysokości. Zbyt niskie przycinanie odsłania najbardziej wrażliwe części trawy, które są bardzo narażone na wysychanie. W efekcie tworzą się nieestetyczne, suche plamy, które bardzo negatywnie wpływają na estetykę ogrodu. Aby proces samego koszenia nie był męczący i monotonny, warto zaopatrzyć się w łatwą w użyciu kosiarkę o ostrym nożu. Kosiarki elektryczne to najczęściej stosowane urządzenia, które bardzo dobrze sprawdzają się w niewielkich, przydomowych ogródkach. Warto jednak pamiętać, że najważniejszym parametrem podczas wyboru odpowiedniego sprzętu jest moc – mniejsza (zazwyczaj jest to około 1500 W) sprawdzi się idealnie na niewielkich powierzchniach, natomiast większa (powyżej 1500 W) poradzi sobie na murawach do 1000 m2.

Podlewanie trawnika – kiedy i jak to robić?

pompa do wodyPodlewanie trawnika jest kluczowym aspektem pielęgnacyjnym. Ważne jest przede wszystkim, aby wykonywać ten zabieg o odpowiedniej porze dnia. Najlepiej robić to albo z samego rana albo późnym wieczorem. Podlewanie w pełnym słońcu sprawia, że woda paruje i powoduje znacznie szybsze wysychanie trawy, a także utratę intensywnego, zielonego koloru. Warto mieć na uwadze również warunki atmosferyczne: jeśli danego dnia padało, należy odpuścić podlewanie – nadmierna wilgotność gleby prowadzi do rozwoju mchów i chorób grzybowych. Optymalne nawodnienie gleby to takie, które sięga do 10-15 cm głębokości. Ale co w sytuacji, gdy dostęp do wody na ogrodzie lub na działce jest ograniczony? Wtedy najlepiej zainwestować w pompę ogrodową, która jest przeznaczona do pompowania wód czystych, lekko zanieczyszczonych lub deszczówki – w zależności od potrzeb użytkownika. 

Pielęgnacja trawnika latem a nawożenie

letnia pielęgnacja trawnikaW trakcie letnich miesięcy najlepiej sprawdzają się nawozy mineralne. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu zależy od rodzaju nawozu – konieczne jest to, aby stosować się do instrukcji umieszczonej na opakowaniu konkretnego preparatu. Zbyt częste lub zbyt rzadkie nawożenie może sprawić, że osiągnięty skutek będzie odwrotny od zamierzonego lub nie przyniesie żadnych rezultatów. Zazwyczaj nawozy aplikuje się co 4-6 tygodni. Najlepiej nawozić po koszeniu, ale nie w pełnym słońcu. Nie bez znaczenia pozostaje również równomierność w rozmieszczeniu nawozu – bardzo pomocne są w tym przypadku siewniki, które znacznie ułatwiają ten proces, bez znaczenia na wielkość powierzchni.  

Praca w ogrodzie nigdy się nie kończy, ale przepiękny i zadbany przydomowy trawnik wynagradza wszystkie trudy. Warto skorzystać z powyższych rad, a ponadto zainwestować w podstawowy sprzęt. Dzięki niemu praca może być znacznie przyjemniejsza, a skoro można sobie ułatwić konieczne działania, to dlaczego tego nie robić?

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP