Wczesnojesienna pielęgnacja trawnika w 5 krokach

wczesnojesienna-pielegnacja-trawnika

Choć lato już za nami, nadal chcemy cieszyć się pięknym trawnikiem, który będzie wizytówką domu zapraszającą gości do środka. Jednak jak zadbać o niego jesienią? Czy jest na to jakiś sposób? Poniżej przedstawiamy pięć kroków, które pozwolą Ci rozpocząć wczesnojesienną pielęgnację trawnika.

1. Wertykulacja

Jest to zabieg, który ma na celu nacięcie darni i usunięcie z nich zeschłych resztek, a także próchnicy powierzchniowej, tym samym zwiększając elastyczność gleby, napowietrzając ją oraz umożliwiając lepszy dostęp wody. Wertykulacja powinna być obowiązkowo wykonywana przede wszystkim wiosną – jesień to dla niej okres dodatkowy, który należy wykorzystać w razie istniejącej potrzeby. Kolejnym zabiegiem, jakiego można dokonać jest piaskowanie, czyli zasypanie powierzchni trawnika piaskiem. To działanie ma na celu rozluźnienie i zwiększenie przepuszczalności zasypanej gleby.

2. Nawożenie i opryski

Podczas jesiennej pielęgnacji trawnika warto zadbać także o jego nawożenie specjalnym preparatem. Powinien on być uboższy w azot, a za to bogatszy w fosfor i potas – jego zadaniem bowiem jest ograniczenie wzrostu trawy, a także jej wzmocnienie i przygotowanie do okresu zimowego. Najlepiej wykonać je siewnikiem, dzięki czemu zyskasz pewność, że nawożenie będzie dokładne, a dawkowanie odpowiednie. Ważne jest to, by czynność była wykonywana na suchą trawę. Dodatkowym zabiegiem, który pomoże w utrzymaniu trawnika w dobrej kondycji są opryski. Jednak, co ważne, nie można wykonywać ich na trawniku zakładanym w tym sezonie, a co najmniej jednorocznym. Najlepiej wykonać je kilka dni po koszeniu i kilka dni przed kolejnym. Dzięki temu możemy pozbyć się niechcianych chwastów.

3. Koszenie

wczesnojesienna-pielegnacja-trawnikaTutaj reguła jest prosta: chodzi o systematyczność. Koszenie jako czynność powielana już od wiosny we wrześniu zyskuje specjalną rolę, bowiem trawa wtedy ma idealne warunki, aby szybko rosnąć. Jej obserwacja pozwoli na ocenę, kiedy powinna zostać skoszona. Do jesiennego koszenia dobrze jest przystępować w popołudniowych godzinach, dzięki czemu trawnik po zabiegu będzie równy i nieposzarpany.

4. Nawadnianie

Choć wrzesień to pora wilgotna, to z temperaturą i opadami nigdy nic nie wiadomo – dlatego nie należy zapominać o nawadnianiu i w razie konieczności nasilić trawnik wodą.

5. Dosiewanie trawnika

Ze względu na wilgotność i stosunkowo wysoką temperaturę, wrzesień jest idealnym momentem na wczesnojesienne dosiewanie trawnika. Dodatkowo jest to miesiąc, od którego jest jeszcze dużo czasu do pierwszych przymrozków, co również sprzyja dosiewkom.

Jak widać, wrzesień to idealny moment na to, by zadbać o wygląd i zdrowotność swojego trawnika, a dzięki naszym poradom możesz wykonać to samodzielnie. Przekonaj się, jak wiele zmieni to w odbiorze Twojego ogrodu!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP