Styczeń w sadzie – o czym musisz pamiętać?

styczen-w-sadzie

Styczeń, chociaż często pogodą nie zachęca do wychodzenia z domu, jest okresem, kiedy warto wykonać pierwsze prace w sadzie. Jeśli w tym czasie odpowiednio zajmiemy się drzewami i krzewami owocowymi, w nadchodzącym sezonie możemy liczyć na dorodne oraz obfite plony.

Zabezpieczenie roślin w sadzie

Styczeń jest momentem, kiedy koniecznie powinniśmy wykonać bielenie pni drzew owocowych. Dzięki temu uchroni się je przed uszkodzeniami mrozowymi kory, pęknięciem pni czy też powstawaniem ran zgorzelinowych. Jeśli jednak zabieg ten już przeprowadziliśmy warto jest sprawdzić stan wapna na drzewach, ponieważ w sytuacji, kiedy zostało ono zmyte trzeba nałożyć je jeszcze raz. Mówiąc o zabezpieczeniu, nie powinno się zapomnieć także o ochronie pni przed różnego rodzaju zwierzętami, jak chociażby zające. Specjalne osłony można zakupić w sklepach ogrodniczych lub wykonać je samemu w domu. Jeśli zdecydujesz się na zrobienie ich samodzielnie, dobrze jest pomyśleć o dodatkowym wzmocnieniu przykładowo liną. Obrony przed niskimi temperaturami w największej mierze wymagają młode drzewka. Styczeń to także dobry moment na przeprowadzenie kontroli w miejscu, gdzie trzymamy nasze zbiory.

Przycinanie drzew w sadzie

styczen-w-ogrodzieOdpowiednie podcinanie drzew oraz krzewów jest jedną z ważniejszych prac w sadzie. Wtedy można pobrać tak zwane “zrazy”, czyli pędy owocowe służące do późniejszego szczepienia. Powinny mieć one średnicę ok. 5 mm oraz długość 50-60 cm. Nie można zapomnieć o ich właściwym przechowywaniu, najlepiej aby znajdowały się w miejscu, gdzie temperatura wynosi około 0-2 stopni Celsjusza i nie dochodzi do częstych wahań poziomu ciepła. Jest to także czas prześwietlania koron drzew i krzewów owocowych. Najlepiej zabieg ten dokonywać, gdy na dworze nie ma mrozów, ponieważ jest mniejsza szansa, że narazi się rośliny na wszelkiego rodzaju zakażenia bakteryjne. Ich kształt reguluje się poprzez wycinanie zbędnych pędów i jednorocznych przyrostów, które powinniśmy ciąć ok. 4 mm powyżej wybranego pąka.

Prace pielęgnacyjne w sadzie

Drzewa owocowe w sadzie wymagają w styczniu szczególnie dużo uwagi, ze względu na występujące mrozy. Warto jest regularnie sprawdzać stan kory, ponieważ to on zazwyczaj informuje o pojawiających się w sadzie różnego rodzaju problemach. Jeśli nie występują opady śniegu, dobrze jest także pomyśleć o zastosowaniu pierwszych nawozów organicznych, takich jak kompost, obornik czy torf, które wzmocnią rośliny. W tym miesiącu należy zrezygnować z zabiegów chroniących przed robakami, ze względu na to, że przez niskie temperatury będą one nieskuteczne i nie pozbędą się żerujących na drzewach insektów.

Styczeń przez wielu uznawany jest za jeden z zimniejszych miesięcy w trakcie roku, dlatego bardzo istotna jest wtedy właściwa pielęgnacja drzew i krzewów w sadach. Często zniszczenia spowodowane mrozami mogą być nieodwracalne w skutkach.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP