Drewno na opał – jak je przygotować?

drewno-na-opal

Wraz z przyjściem późnej jesieni rozpoczyna się okres grzewczy. Wciąż na liście najpopularniejszych opałów jest drewno, które uważane jest za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. Aby można było z niego swobodnie korzystać warto wiedzieć, jaki rodzaj wybrać, a także jak zadbać o jego odpowiednie przygotowanie.

Jakie drewno na opał wybrać?

Przede wszystkim musi to być drewno z drzew liściastych, ponieważ nie ma w nich tak dużych ilości żywicy jak w przypadku iglaków. Dzięki temu wytwarza znacznie mniej dymu, przez co nie jest tak szkodliwe dla środowiska. W ten sposób uniknie się także pojawienia sadzy, która często jest zmorą dla okien i elewacji budynków. Wśród najbardziej pożądanych drzew opałowych jest brzoza, która bardzo łatwo płonie, buk o wysokiej wartości opałowej, a także grab, który spala się wolno i daje bardzo dużo ciepła. Pamiętaj, aby do piecy i kominków nie wrzucać drewna, które zostało wcześniej lakierowane, impregnowane czy narażone na wpływ jakiegokolwiek czynnika chemicznego. Niezwykle istotne jest, aby było ono suche – za palenie mokrym drewnem grożą kary nawet do 500 złotych, co regulują zapisy zawarte w ustawie antysmogowej.

Czym ciąć drewno?

drewno-na-opalWciąż najpopularniejszym narzędziem do tego typu czynności jest klasyczna siekierka. Jednakże sprawdzi się ona jedynie w wypadku niewielkiej ilości drewna – w innym razie zabierze to sporo czasu, a także energii. W związku z tym dobrym rozwiązaniem może okazać się pilarka elektryczna lub spalinowa. Pierwszy wspomniany rodzaj jest znacznie lżejszy i bardziej poręczny, przez co świetnie nada się do drobnych, domowych prac. Niezbędny jest jednak w tym przypadku dostęp do energii elektrycznej. Piły z napędem spalinowym mają znacznie większą moc i nie wymagają podłączenia do prądu. Dzięki temu możesz ciąć na kawałki znacznie większe elementy, z którymi inne narzędzia mogą sobie nie poradzić. Pomocna może okazać się także łuparka do drewna, która zdecydowanie ułatwi dzielenie pniaków na mniejsze kawałki. Warto wiedzieć, że większość tego typu sprzętów jest bardzo prosta w obsłudze, a w zależności od jej siły nacisku jest w stanie poradzić sobie nawet z najtwardszym rodzajem drzewa. Trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym przeczytaniu instrukcji obsługi.

Jak i gdzie składować drewno?

Niezależnie, czy drewno opałowe trzymasz w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu w domu, czy też w drewutni lokalizacja ta powinna spełniać kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim musi być przechowywane w miejscu chronionym przed wilgocią, pleśnią oraz śniegiem, gdzie panuje niska wilgotność. Najlepiej jeśli drewno będzie leżało przy południowej ścianie, ze względu na działanie słońca, które uwalnia wilgoć ze środka polan. Ważna jest też właściwa wentylacja pomieszczenia, dzięki czemu opał będzie odpowiednio przesuszony, a co za tym idzie – wydajniejszy. Dobrym pomysłem jest również zadaszona wiata – jest to jedna z najtańszych opcji, jednak w małym stopniu będzie ona chronić drewno przed działaniem warunków atmosferycznych.

Odpowiednie przygotowanie drewna do okresu grzewczego jest niezwykle ważne. Aspekty, takie jak rodzaj, drewna, jego suchość czy miejsce, w którym jest składowane mają bardzo duże znaczenie, nie tylko dla wygody, lecz również w kwestii ochrony środowiska.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP