Sierpniowe prace ogrodowe

Dla wielu osób sierpień to pora urlopu, wypoczynku i relaksu. Ci, którzy w pełni pragną skorzystać z letnich dni, powinni nie tylko pamiętać o przyjemnościach związanych z ogrodem, ale także o pracach, jakie należy w nim wykonać w tym miesiącu.

W sierpniu wiele roślin ozdobnych poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym. Do najważniejszych czynności należy usuwanie przekwitłych kwiatów róż i bylin oraz pędów lawendy i krzewów. W tym okresie nie należy też zapominać o regularnym podlewaniu roślin – najlepiej robić to rano lub wieczorem, kiedy słońce nie grzeje zbyt mocno. Jest to również dobry czas, by zasilać kwitnące rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Drzewa i krzewy z kolei zabezpieczyć można warstwą kompostu. Nie należy także zapominać o odchwaszczeniu oraz spulchnianiu ziemi na rabatkach, przy czym pomocna okaże się spulchniarka.

Zbieranie plonówW sierpniu, podobnie jak w lipcu, gotowych do zbioru jest wiele warzyw (m. in. ogórki, pomidory, papryka, cukinia oraz kabaczek) i owoców takich, jak porzeczki, brzoskwinie, wiśnie czy śliwki. Na ten czas przypada zakończenie zbioru niektórych ziół (m. in. szałwii lekarskiej oraz tymianku). Na początku sierpnia należy zasiać warzywa, których zbioru dokonuje się jesienią, czyli szpinak, sałatę masłową, koper, kapustę pekińską oraz rzepę.

By zapewnić sobie obfite plony także w przyszłym sezonie, trzeba odpowiednio zadbać o drzewa, krzewy oraz sadzonki. Czas po zbiorze owców to najlepsza pora na letnie przycinanie drzew pestkowych oraz krzaków porzeczek, malin i agrestów. W pierwszych dniach sierpnia powinno się również przyciąć jabłonie, by dojrzewającym owocom zapewnić jak największą ilość światła. W tym czasie usuwany również zbędne pędy winogrona. Prześwietlenie zapewni mu z pewnością słodszy smak.

Przesadzanie kwiatówPoza plonami w postaci owoców i warzyw w sierpniu zbierać można również nasiona kwiatów jednorocznych. To również dobry czas na sadzenie wielu roślin, ponieważ będą one miały wystarczająco dużo czasu przed zimą, by dobrze się zakorzenić. W tym okresie można na stałe przesadzić kwiaty dwuletnie (np. bratek, dzwonek ogrodowy, niezapominajka, lak), zasadzić również cebulki kwiatów wcześnie kwitnących oraz byliny, a także drzewa liściaste. Z kolei iglaki dobrze jest sadzić dopiero w drugiej połowie sierpnia. Jeśli nadszedł czas na przesadzenie truskawek (co powinno dokonywać się co 3-4 lata), należy tydzień wcześniej przygotować ziemię oraz pamiętać o tym, by uniknąć miejsca, gdzie wcześniej hodowane były pomidory, ziemniaki, ogórki, porzeczki czy maliny – sprzyjają one nagromadzeniu się w ziemi grzyba z rodzaju Verticillium, który powoduje choroby systemu korzeniowego.

W upalne dni nie można zapomnieć również o trawniku. Jeśli chce się zachować jego piękny wygląd, należy go obficie podlewać co dwa dni (pamiętając, że, tak jak w przypadku roślin, należy to robić rano lub wieczorem). Kosząc trawnik latem trzeba pamiętać o tym, by nie ścinać go zbyt nisko – pozwoli to uchronić go przed wysuszeniem. Sierpień jest również dobrym czasem, by zasiać trawę i cieszyć się pięknym trawnikiem w następnym sezonie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP