Pilarka elektryczna a spalinowa – czym się różnią?

jaka-pilarke-wybrac

Letnie miesiące sprzyjają zabiegom pielęgnacji roślin w ogrodzie, zwłaszcza gdy ogrodnictwo traktujesz jako formę relaksu i spędzania wolnego czasu. Jednakże żadna praca nie będzie przyjemna jeżeli nie będziesz posługiwać się odpowiednim sprzętem. Dobre narzędzia, przystosowane do prac w danym terenie znacznie przyspieszą zadanie ogrodnika.

Pilarka elektryczna

sprzed-do-ogrodu-pilarkaPierwszą propozycją, oferowaną przez producentów sprzętu ogrodniczego jest pilarka elektryczna. Jej główną zaletą jest niewielka waga ok. 4 kilogramów, natomiast małe rozmiary sprawiają, że jest to świetna opcja dla każdego użytkownika. Do pracy z takim obciążeniem nie potrzeba wielkich mięśni i siły strong mana. Plusem jest również zasilanie elektryczne, bowiem nie trzeba dbać o stały zapas paliwa w kanistrze, a także bać się uzupełniania zbiornika czy przechowywania. Moc silnika pilarki elektrycznej jest co prawda niższa od spalinowej wersji, ale dla wielu wystarczająca – waha się od 1,3 do 2,4 kW. Prosta obsługa jest przyjazna mniej zaawansowanym technologicznie użytkownikom, a także paniom podejmującym pracę w ogrodzie. Jedynym minusem tego rodzaju sprzętu jest niewątpliwie ogranicznik w postaci długości kabla zasilającego.

Pilarka spalinowa

ogrod-pilarka-spalinowaDrugim typem urządzeń jest pilarka spalinowa. Jak sama nazwa wskazuje jej zasilanie opiera się na dostarczaniu mieszanki paliwowej do silnika. Sprzęt nie potrzebuje zasilania z sieci, ale jest bardziej wymagający od elektrycznej wersji, ponieważ jego częste używanie niesie ze sobą regularne serwisowanie. Warto je przeprowadzać, bowiem zależy od tego nie tylko żywotność narzędzia ogrodniczego, ale również bezpieczeństwo użytkownika. Pilarka spalinowa ma znacznie większą moc od elektryka – jest to od 1,2 do 3 kW. Dzięki temu podoła większym i bardziej wymagającym pracom w ogrodzie. Plusem jest z pewnością także mobilność urządzenia, bowiem nic go nie ogranicza, jeżeli jest zalane benzyną może pracować w każdym miejscu. Do wad zaliczyć natomiast trzeba duży ciężar (z racji parametrów samego sprzętu i paliwa w zbiorniku), emisję spalin do środowiska oraz wytwarzanie hałasu na poziomie nawet 120 db. Z tego względu dłuższe użytkowanie zaleca się w specjalnych słuchawkach.

Dla kogo pilarka elektryczna, a dla kogo spalinowa?

Dla kogo zatem rekomendowana jest pilarka spalinowa, a dla kogo elektryczna wersja? Wszystko zależy od tego, jaki teren ma być obsługiwany za pomocą tego sprzętu. Jeżeli jesteś właścicielem niewielkiej, kilkudziesięciometrowej działki, a Twoje prace w ogrodzie ograniczają się do przycięcia jesienią drzew czy drobnych gałązek, wybierz elektryka. Będzie to znacznie mniejsza inwestycja i nie będzie wymagała od Ciebie tyle poświęconego czasu na jeżdżenie po paliwo czy serwisowanie. Natomiast jeżeli Twój ogród ma znaczną powierzchnię, musisz przycinać drzewa, krzewy czy drzewka owocowe – z pewnością lepiej sprawdzi się pilarka spalinowa. Dzięki większej mocy poradzi sobie z twardymi pniami nawet bardzo grubych drzew. Do częstych zabiegów w ogrodzie taka inwestycja szybko zwróci się w postaci szybkiej i efektywnej pracy.

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli zarówno spalinowych, jak i tych zasilanych elektrycznie. W zależności od swoich potrzeb i preferencji na pewno wybierzesz model idealny dla siebie. Jeżeli jednak nie jesteś pewien co lepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie, przed dokonaniem zakupu, możesz skonsultować się z jednym z naszych doradców, którzy służą fachowym doradztwem. Wówczas będziesz wiedział, w jakie narzędzie najlepiej będzie zainwestować.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP