Kiedy można wyciąć drzewa z ogrodu?

wycinka-drzew-z-ogrodu

Rosnące na ogrodowych działkach drzewa, zwłaszcza te odznaczające się długim wiekiem i sporą wysokością mogą stanowić realne zagrożenie dla ludzi oraz znajdujących się nieopodal budynków. Szczególnej uwagi wymagają okazy zaatakowane przez grzyby lub cierpiące na inne choroby spowodowane obecnością patogenów. Kiedy można wyciąć drzewa z ogrodu w legalny i bezpieczny sposób?

Wycinka drzew – kiedy wymagane jest zezwolenie?

zgoda-na-wycinkeOd początku tego roku zmianie uległy przepisy dotyczące ustawy o przyrodzie i ochronie zabytków. W konsekwencji wcielonej w życie nowelizacji, właściciele posesji, którzy zamierzają usunąć z ogrodu wiekowe drzewo muszą liczyć się z obowiązkiem zgłoszenia tego faktu przedstawicielowi wskazanej instytucji. Zapis odnosi się głównie do okazów posiadających obwód (zmierzony na wysokości 5 cm) większy niż 80 cm (w przypadku gatunków, takich jak wierzby, klony srebrzyste i jesionolistne oraz topole), 60 cm (jeśli chodzi o kasztanowce, akacje i platany), a także 50 cm dla wszystkich pozostałych drzew. Konieczność otrzymania pozwolenia nie obejmuje natomiast drzew i krzewów owocowych, tych przewróconych lub uszkodzonych w wyniku wichur i innych zjawisk naturalnych czy tych wycinanych przed rozpoczęciem rekultywacji nieużytkowanych gruntów.

Zgłoszenie wycinki drzew

Aby otrzymać zgodę na wycinkę należy zgłosić się do odpowiednich władz gminy, najczęściej wydziału infrastruktury i ochrony środowiska. Przed wizytą w urzędzie warto zapoznać się z wykazem potrzebnych dokumentów. Oprócz stosownego formularza zawierającego dane osobowe, niezbędne jest również dostarczenie pisemnej zgody innych właścicieli (gdy Ty nie jesteś jedynymi posiadaczem działki), a ponadto poświadczenia wpisu z księgi wieczystej. Zanim złożysz wniosek, musisz mieć także na uwadze poniesienie obowiązkowych kosztów finansowych, związanych z charakterystyką i szerokością obwodu drzew (ceny wahają się w granicach od 12 aż po 210 zł). Co równie istotne, niektóre gminy w ramach rekompensaty (zamiast wniesionych opłat) za usunięcie drzew mogą zobligować właściciela terenu do zakupu i nasadzenia innych, wskazanych przez architekta krajobrazu roślin. Otrzymana zgoda na wycinkę nie jest bezterminowa, lecz wygasa po upłynięciu 6 miesięcy od daty jej wydania.

Jak bezpiecznie wyciąć drzewo?

wyciecie-drzewa-z-ogroduBezpieczne i efektywne wycięcie drzewa, bez względu na jego rozmiar, wymaga zachowania środków ostrożności. Aby usunąć duże drzewa najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmie się następnie pocięciem pni i gałęzi. Jeśli natomiast chcesz samodzielnie zająć się wycięciem niewielkiego okazu, na przykład drzewa owocowego, warto posłużyć się piłą elektryczną lub spalinową. Przed rozpoczęciem pracy wskazane jest zabezpieczenie terenu wokół drzewa i ostrzeżenia osób postronnych. W kolejnym kroku powinieneś zaplanować, w jakim miejscu ma upaść konar, a także przygotować specjalną linkę przytrzymującą górną część pnia. Po wykonaniu nacięć, z obydwu stron pnia pod kątem 45 stopni trzeba pozostawić łącznik pomiędzy podcięciami, odsunąć się od drzewa i ciągnąć linę we właściwym kierunku aż do momentu całkowitego przewrócenia się konaru.

Usunięcie drzew z posesji od pewnego czasu wymaga otrzymania stosownych pozwoleń. Zanim podejmiemy decyzję o usunięciu wybranego okazu, należy zatem zmierzyć wielkość jego obwodu i zbadać cechy gatunkowe drzewa, a następnie udać się do urzędu gminy. Samowolna wycinka wiąże się z konsekwencjami prawnymi oraz mandatem.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP