Jak przygotować ogród do nowego sezonu?

Każdy sezon wiąże się z określonymi pracami ogrodniczymi, które warto wykonać, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami. Dzięki podstawowej opiece i pielęgnacji uchronimy go w ten sposób przed wieloma zagrożeniami.

narzedzia ogrodowePierwszy krok w przygotowaniach ogrodu do nowego sezonu polega na gruntownym uprzątnięciu zebranych w nim starych gałęzi, liści i pozostałych, obumarłych części roślin. Wczesną wiosną, kiedy rośliny są jeszcze uśpione, należy pozbyć się z nich suchych lub zepsutych części oraz dokonać zabiegów formujących. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych i grzybiczych w ogrodzie w późniejszym czasie. W tym miejscu dobrze jest brać pod uwagę jakość narzędzi, z których korzystamy. Skutecznym nawykiem jest pilnowanie, by były odpowiednio ostre oraz zdezynfekowane. Dotyczy to szczególnie nożyc, sekatorów czy pilarek lub kos.

spryskiwaczNa tym etapie warto też przygotować wszystkie nieożywione elementy ogrodu – ścieżki, donice, dekoracje, meble ogrodowe czy zbiorniki wodne. Szczególnie uciążliwe zanieczyszczenia mogą być usunięte za pomocą myjek ciśnieniowych. Ich dodatkowym atutem jest oszczędność wody w porównaniu z klasycznymi wężami ogrodowymi. Podczas konserwacji zbiorników wodnych można zadbać o przeczyszczenie urządzeń takich jak pompy czy filtry, sprawdzić warstwę izolacyjną, zasadzić lub poddać pielęgnacji rośliny wodne czy też zastosować środki antyglonowelub przeciwpasożytnicze.

Czas, kiedy zauważalnie wzrasta temperatura i przechodzą mrozy, jest również odpowiedni na zdjęcie zimowych okryć ochronnych, a także zastosowanie oprysków przeciw niektórym infekcjom – na przykład zgniliźnie brunatnej. Tego rodzaju prace znacznie ułatwia zastosowanie profesjonalnych opryskiwaczy. Równocześnie, po zdjęciu elementów ochronnych i gruntownym uporządkowaniu ogrodu, warto zdecydować się na rozpoczęcie nawożenia roślin ozdobnych. W tym celu dobrze jest użyć nawozu wieloskładnikowego.

spulchnienieWiosna to również okres zasiewu, sadzenia oraz przesadzania wielu gatunków roślin – zwłaszcza sadzonek drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami, bylin, gatunków cebulowych oraz roślin balotowanych. Przed przystąpieniem do tych czynności, warto jednak zadbać o jakość gleby. Celem powinno być jej rozdrobnienie i spulchnienie, napowietrzenie oraz oczyszczenie. Na tym etapie najlepiej skorzystać z glebogryzarki, która w zauważalny sposób przyspieszy prace oraz ograniczy wysiłek potrzebny na wykonanie tej części przygotowań w ogrodzie.

galezieWczesną wiosną trzeba zadbać również o trawnik. Regularne koszenie i oczyszczanie trawnika to nie wszystko. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z wertykulatorów, które pozwalają usunąć tzw. filc, czyli martwe części roślin. Ten zabieg pozwala na osiągnięcie lepszego nawodnienia oraz napowietrzenia trawnika, przez co będzie w zauważalny sposób bardziej estetyczny i zdrowy. Podczas pielęgnacji, można zastosować wałowanie trawnika – które uchroni przed powstawaniem żółtych wysp oraz powstających w sporadycznych miejscach wybrzuszeń.

Wszystkie wymienione zabiegi porządkowe i pielęgnacyjne pomogą stworzyć wspaniałą przestrzeń w Waszym ogrodzie, która szybko odwdzięczy się wspaniałymi barwami i aromatem kwitnących roślin. Taki widok z pewnością da wiele satysfakcji i zadowolenia z wykonanej pracy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP