Trawnik po zimie

Podczas zimy można odnieść wrażenie, że cała przyroda została uśpiona pod warstwą śniegu. Jednak wraz z nadejściem odwilży większość właścicieli ogrodów obserwuje zły stan trawnika. Mógł on ulec uszkodzeniom w wyniku mrozu, gdy zamarzająca woda odrywała darń od powierzchni i powodowała jej usychanie. Co zrobić, aby doprowadzić trawnik do stanu sprzed zimy?

Pielęgnację trawnika po okresie zimowym należy zaplanować na przełom lutego i marca. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać, gdy darń uległa oderwaniu jest wałowanie trawnika. Wykonuje się je za pomocą walca o wadze około 100 kilogramów, dokładnie dociskając trawę do podłoża, aby zapewnić jej dostęp do wody.

Następnym i podstawowym zabiegiem, jaki należy wykonać, jest wygrabienie i wertykulacja. Trzeba to zrobić jeszcze przed okresem wegetacji, czyli przeważnie w drugiej połowie marca. Powinno się usunąć suche źdźbła i obumarłe resztki roślin mogących powodować choroby.

Zabieg wertykulacji polega na napowietrzeniu trawnika przez pionowe nacinanie. Do jego wykonania można używać profesjonalnych narzędzi takich jak wertykulator.

Następnym krokiem na drodze do uzyskania pięknego trawnika jest nawożenie. Na tym etapie najbardziej skutecznym będzie nawóz azotowy, dzięki któremu trawa nabierze pięknych barw. Należy uważać, aby granulki rozsypać równomiernie na całej powierzchni. W przeciwnym wypadku darń stanie się niejednolita, a jej wzrost nierównomierny. Oprócz nawozów azotowych można stosować również potasowe i fosforowe (szczególnie gdy nawożenie tymi związkami nie zostało wykonane jesienią). Wygodnym rozwiązaniem będzie zastosowanie środka o spowolnionym działaniu. Używa się go tylko raz w sezonie i nie ma potrzeby stosowania innych.

Gdy trawnik ulegnie bardzo dużemu uszkodzeniu konieczny będzie dosiew lub uzupełnienie brakujących fragmentów. W pierwszym przypadku dokładnie grabimy puste miejsce, posypujemy dobrą ziemią lub torfem i dodajemy nasiona traw. W sklepach dostępne są specjalne mieszanki nawozu i nasion przeznaczone typowo do regeneracji trawnika. Drugie rozwiązanie polega na pobraniu darni z innych miejsc, np. obrzeży trawnika, które są ukryte w krzakach. Czasem zdarza się też tak, że w czasie zimy prawie cała darń uległa zniszczeniu. Wtedy najlepszy efekt uzyskamy wysiewając całą trawę od nowa, wcześniej spulchniając podłoże przy użyciu glebogryzarki.

Intensywna regeneracja to jednak tylko początek pracy nad pięknym trawnikiem. Aby cieszyć się soczystą zielenią, należy pielęgnować go cały czas głównie przez podlewanie i regularne, ale niezbyt krótkie koszenie (zbyt krókie koszenie może być przyczyną powstawania mchu).

 

Pełna oferta narzędzi ogrodniczych dostępna na TEJ STRONIE.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP