Nożyce do żywopłotu – jakie wybrać?

Ogród jest swego rodzaju otwartą księgą, z której można wyczytać wiele o jego właścicielu. Niezależnie od tego czy jest to przydomowe podwórze, czy mała działka w środku miasta, zwykle pokładamy wiele starań, by robił wrażenie na innych. Żywopłoty na pewno przyczyniają się do polepszenia walorów estetycznych ogrodu, jednak wymagają pielęgnacji, z którą wiąże się regularne przycinanie roślin, tworzących ogrodzenie. Ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia, które poradzi sobie z konkretnym żywopłotem i będzie umożliwiało swobodne użytkowanie.

nozyceNajmniej wymagającymi roślinami są tuje, które potrzebują jedynie formowania i regularnego podlewania. W zależności od wielkości krzewu, można przycinać go ręcznym sekatorem, albo nożycami do gałęzi. Dla wygodnego dbania o dorodne tuje, dobrze jest zaopatrzyć się w nożyce akumulatorowe, przy wyborze których powinno się zwrócić uwagę na długość pracy i wagę – tak by zbyt ciężki sprzęt nie utrudniał pracy przy wyższej roślinie – dodatkowym ułatwieniem będzie przedłużenie rączki narzędzia. Na potrzeby pielęgnacyjne tui wystarczą nożyce z jednym ostrzem, które skracają czas pracy przy roślinach zajmujących dużą powierzchnię. Kolejne krzewy idealnie nadające się na żywopłot, to buk i grab – rośliny liściaste. Wyglądają bardzo efektownie, lecz wymagają regularnego przycinania. W zależności od stopnia komplikacji cięcia, można zdecydować się na nożyce jednostronne – dla mniej wymagających form żywopłotu lub dwustronne.

krzewNależy pamiętać, że przy zakupie odpowiednich nożyc trzeba kierować się kilkoma dodatkowymi aspektami. Po pierwsze, wielkością działki – jeśli nie zajmuje dużej powierzchni, to nożyce elektryczne zasilane przy pomocy kabla, będą wystarczające. Takie rozwiązanie jest lepsze od przyrządów na akumulator, ponieważ czas pracy narzędzia nie jest ograniczony. Niestety nie sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni lub wysokich roślin, przy których pielęgnacji zwisający kabel może okazać się kłopotliwy. Ponadto jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności, lepiej porzucić plany o kupnie nożyc spalinowych, gdyż te wymagają nieco bardziej zaawansowanych umiejętności. Kolejną istotną kwestią jest komfort użytkowania, który w dużej mierze zależy od uchwytu. Warto zwrócić uwagę, czy sprzęt posiada odboje, zapobiegające kontuzjom oraz czy umożliwia trzymanie narzędzia oburącz.

Żywopłot to efektowne rozwiązanie, które skutecznie chroni prywatność, tworząc przy tym efektowną dekorację. Cena jaką należy zapłacić za niestandardowe ogrodzenie, to konieczność pielęgnacji roślin. Nie wystarczy tylko podlewanie, trzeba je również nawozić i przycinać – te zabiegi przyczyniają się do poprawienia kondycji i rozrostu żywopłotu, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt ułatwiający utrzymanie wymagającej ozdoby w dobrej formie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP