Jak prawidłowo przycinać winorośle

winogronka

Podstawowym celem zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku winorośli jest zapewnienie optymalnego wzrostu rośliny i osiągnięcie obfitego zbioru dobrej jakości owoców. Zasady przycinania nie są jednak całkiem proste i wymagają pewnej wprawy.

winogronkaBrak przycinania pędów winorośli spowoduje, że roślina nie spożytkuje odpowiedniej ilości składników odżywczych w owocach – przez to będą one kwaśne i niewielkie. Jednak umiejętne zadbanie o roślinę we właściwym czasie przyczyni się do pożądanego pojawienia się dużej ilości słodkich winogron. Jak więc podejść do tych koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych?

Przede wszystkim warto pilnować odpowiednich momentów, w których należy przycinać winorośl. Optymalna pora to czas, w którym w najmniejszym stopniu narazimy roślinę na przemarznięcie lub atak choroby. Najczęściej wypada on podczas przedwiośnia – na przełomie lutego i marca, kiedy temperatury zaczynają stopniowo wzrastać. Dodatkowo istotne jest przycinanie letnie – podczas którego chodzi o pozbycie się zbędnych latorośli, które przeciążają roślinę. Wykonuje się je w lipcu i sierpniu. Usuwanie części liści pozwala promieniom słonecznym dotrzeć do owoców i przyczynia się do osiągnięcia lepszego koloru owoców. Wspomaga również cyrkulację powietrza co może ograniczać ryzyko infekcji grzybowych.

winkoTechnika cięcia ma również duże znaczenie, by skutecznie przygotować winorośl. Przede wszystkim należy korzystać z ostrego narzędzia, gdyż tępe powodują uszkodzenie rośliny poprzez zmiażdżenie jej tkanek i utrudniają gojenie się. Warto również pamiętać, by ciąć w taki sposób, żeby jak najbardziej zmniejszyć otwartą powierzchnię i ułatwić jej zasklepienie. Możliwe jest również stosowanie specjalistycznych środków – np. maści, które zabezpieczają rany roślin i wspierają ich gojenie się. Wyciekający z miejsca cięcia sok oznacza, że cięcie nastąpiło zbyt późno.

winkaW opiece nad winoroślami warto uwzględnić różne rodzaje cięcia. Można wśród nich wyróżnić cięcie formujące, poprzez które modelujemy kształt i kierunek wzrostu rośliny. Cięcie podstawowe wykonuje się regularnie i jego celem jest uzyskanie właściwej jakości owoców. Trzeci rodzaj zabiegu pielęgnacyjnego to usuwanie obumarłych lub zbędnych części roślin – jej przerzedzanie. Dzięki niemu możliwe jest uniknięcie niektórych chorób, zwiększenie dostępu światła słonecznego oraz polepszenie gospodarki składników odżywczych w roślinie.

Rodzaj i metodę cięcia warto dobrać odpowiednio do obranego celu uprawy. Warto również uwzględniać odmianę winorośli oraz lokalne warunki, które mają wpływ na tempo i charakter wzrostu rośliny.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP