Wrzesień w sadzie i ogrodzie warzywnym

Wrzesień to miesiąc, w którym lato powoli dobiega końca. Mimo, że dni są jeszcze ciepłe, to noce stają się chłodne, a pod koniec miesiąca mogą wystąpić nawet przymrozki. Jest to idealny moment na prace w sadzie i ogrodzie warzywnym. Głównym zadaniem na ten okres jest zbiór warzyw i owoców, siew niektórych roślin, a także przygotowanie gleby do dalszej uprawy lub zimowego odpoczynku.

Zbior jablekPrzed rozpoczęciem zbiorów warto odpowiednio zorganizować miejsce, w którym będą składowane owoce i warzywa. Trzy tygodnie przed zbiorami należy opryskać pomieszczenie środkiem grzybobójczym, a ściany wybielić. Zbiór należy zacząć od owoców takich jak: jesienne i wczesnozimowe odmiany jabłoni i grusz, średnio późne i późne odmiany śliw oraz wczesne odmiany winorośli gruntowej. Najlepszą porą, aby zebrać owoce jest moment, gdy zaczną samodzielnie spadać z drzew. Wtedy też dobrze jest zacząć gromadzić orzechy włoskie i laskowe.

Nowe drzewka owocowe i krzewy można sadzić dopiero od października. Jednak by oszczędzić sobie nadmiaru pracy, gdy będzie już chłodniej, glebę pod nowe rośliny można przygotować już we wrześniu. W tym celu najpierw należy ją oczyścić z opadłych liści. Jeżeli widoczne są pierwsze oznaki ich choroby, należy wszystkie zebrać i głęboko zakopać. Tym sposobem uniknie się zarażenia infekcją innych roślin. Następnie warto przekopać ziemię w ogrodzie, przy okazji usuwając chwasty. Przy użyciu glebogryzarki to zadanie nie będzie tak uciążliwe. Ostatnia niezbędna czynność to użyźnianie – gleba potrzebuje bowiem wzbogacenia w składniki organiczne i mineralne, więc warto zastosować wcześniej przygotowany kompost (odnośnik do artykułu o kompostowniku), obornik lub substrat torfowy.

Aby na wiosnę uchronić liście drzew przed działaniem piędzika przedzimka, który wygryza w nich dziury, warto założyć na rośliny pułapki lepowe. Najlepszą porą na montaż jest przełom września i października. Wtedy trzeba też przymocować papierowy lub foliowy lejek pokryty substancją klejącą, który będzie okalał pnie drzew, takich jak jabłoń, śliwa czy wiśnia. Dzięki temu można usunąć nieproszonego gościa bez konieczności zastosowania oprysków chemicznych.

Zbiór pomidorówWe wrześniu nie można zapomnieć o ogrodzie warzywnym – podobnie jak w sadzie jest tutaj równie dużo pracy. Ze względu na to, że temperatura może spaść poniżej 0°C, zbiory należy zacząć od roślin ciepłolubnych. Są to między innymi: ogórki, pomidory, papryka, kabaczki, cukinie i dynie. Koniec miesiąca to czas na zbiory warzyw korzeniowych, takich jak marchew, pietruszka, seler i buraki. Można również zebrać niektóre przyprawy, takie jak lubczyk ogrodowy czy cząber.

Gdy wszystkie zbiory zostaną już zgromadzone, nadchodzi czas na siew. W pierwszej połowie września warto zasiać buraki liściowe, roszponkę i szpinak. Jest to też dobra pora na odmłodzenie rabarbaru. W tym celu należy przyciąć wszystkie liście przy ziemi oraz wykopać pozostałości, następnie dzieli się roślinę i rozsadza powstałe sadzonki w nowych miejscach. W drugiej połowie miesiąca można zająć się cebulą dymką, lecz należy pamiętać o tym, że o tej porze roku sadzi się ją głębiej niż na wiosnę.

GlebogryzarkaNa koniec prac w ogrodzie warzywnym trzeba zadbać o glebę. Po zakończeniu zbiorów i siewu, dobrze jest dokładnie posprzątać wszystkie resztki i pozostałości roślin, zwłaszcza te objęte chorobą. W innym przypadku może dojść do infekcji gleby i utraty przyszłych plonów. Warto też przekopać ziemię glebogryzarką i zostawić ją niezagrabioną, dzięki temu będzie lepiej przepuszczalna dla wody podczas zimy.

Początek jesieni to pracowity okres dla osób posiadających sady i ogrody. Trzeba wtedy zebrać plony oraz przygotować glebę na przyszły sezon. To czas siewu wybranych roślin oraz przygotowań na przyjęcie nowych drzewek. Warto więc rozsądnie rozplanować czas, aby praca była przyjemna i przyniosła jak najlepsze efekty.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP