Kostka brukowa zimą – zasady pielęgnacyjne

Usuwanie śniegu na ścieżce

Zima, pomimo tego, iż potrafi być wyjątkowo urokliwa, może nieść ze sobą także liczne trudności związane z pielęgnacją ogrodu. Ta pora roku jest ciężkim okresem nie tylko dla roślin ogrodowych. Trudne warunki pogodowe nie sprzyjają również przeznaczonej do chodzenia nawierzchni brukowej. Tu wyjątkowo ważnym aspektem staje się bezpieczeństwo, komfort i swoboda poruszania się po ogrodzie bądź w obrębie domu. Jak zatem pielęgnować ścieżki, by było to możliwe, przy jednoczesnym zachowaniu ich efektywnego wyglądu?

Odgarnianie śnieguMogłoby się wydawać, że betonowa kostka brukowa to materiał o wystarczającej wytrzymałości. Wiadomo jednak, że zima rządzi się swoimi prawami, sprawiając, że nawet ten rodzaj nawierzchni nie jest w pełni odporny na jej uroki. Aby jak najbardziej zminimalizować szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, należy przede wszystkim postawić na systematyczność prac. Regularne usuwanie śniegu przy pomocy zwykłej miotły zapobiegnie zbryleniu się śniegu. Dzięki tak prostej czynności, nie dojdzie do powstania grubej, utwardzonej stopami warstwy lodu, która jest jeszcze trudniejsza do usunięcia.

Pierwszą zasadą, którą powinno się kierować odśnieżając betonową kostkę brukową, jest odłożenie na bok wszelkich metalowych narzędzi. Kontakt z nimi zdecydowanie nie posłuży nawierzchni, narażając ją na zarysowania i odpryski, co wpłynie na jej ogólną estetykę. Z tego właśnie względu eksperci zalecają stosowanie sprzętu plastikowego.

odśnieżanieInnym, równie bezpiecznym sposobem radzenia sobie z białym puchem są mechaniczne odśnieżarki, obsługa których nie należy do skomplikowanych. To doskonała opcja dla osób ceniących sobie czas i wygodę. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego typu maszyn: elektryczne i spalinowe. Dla mniejszych powierzchni zalecane jest użycie tych pierwszych – głównie ze względu na ograniczenie długością przedłużacza. Z kolei odśnieżarki spalinowe doskonale sprawdzą się na większych przestrzeniach. Do odśnieżania można wykorzystać również specjalnie przeznaczone do tego celu preparaty rozpuszczające śnieg. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że są całkowicie bezpieczne dla nawierzchni oraz to, że eliminują występowanie błota pośniegowego.

Usuwanie śniegu na ścieżceW sytuacji, gdy dojdzie do mocnego oblodzenia nawierzchni, sprawdzą się tradycyjne, powszechnie znane metody, takie jak posypanie bruku piaskiem bądź mikrogresem, które dodatkowo zapewnią komfort chodzenia bądź jazdy, dzięki swojej strukturze zwiększającej przyczepność. W obu przypadkach można być absolutnie spokojnym o bezpieczeństwo i nienaruszalność materiału betonowego. Inaczej jest w przypadku często stosowanej soli. Sól kamienna przy większych mrozach, staje się ona zwyczajnie nieskuteczna i pozostawia nieestetyczne odbarwienia zarówno na nawierzchni jak i na butach. Kilkakrotnie bardziej wydajnymi środkami chemicznymi są chlorek magnezu czy chlorek wapnia.

Należy zatem pamiętać, że chcąc cieszyć się wspaniałym wyglądem kostki brukowej, powinno się dbać o nią przez cały rok. Przygotowanie jej na nadchodzące mrozy już jesienią, znacząco ułatwia zadanie, podobnie jak zastosowanie się do powyższych rad. Bowiem czyste, zadbane i przede wszystkim bezpieczne ścieżki, również stanowią wizytówkę ogrodu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP