Nawożenie – wzbogacanie gleby w składniki odżywcze

Stosowanie nawozów jest ma na celu poprawienie jakości gleby w ogrodzie. Nawozy dostarczają ziemi wielu składników odżywczych takich jak azot, fosfor, potas, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Dodatkowo nawożenie zapewnia odpowiedni poziom zakwaszenia gleby i co za tym idzie wchłanianie niezbędnych substancji na optymalnym poziomie.

Nawozy stosowane w ogrodzie dzielimy na dwa rodzaje.

NAWOZY ORGANICZNE

Są pochodzenia naturalnego, gdyż powstają z pozostałości roślin z naszego ogrodu i z tego względu są najlepsze. Powinny być głównie stosowane w małych przydomowych ogródkach zwłaszcza owocowo-warzywnych, jeśli chcemy, aby zbiory były duże i zdrowe. W ogrodach można stosować kilka naturalnych nawozów w zależności od tego, czego wymaga ziemia. Oto kilka z nich:

  • Kompost – jest to najlepszy spośród nawozów naturalnych i dlatego jeśli dysponujemy kawałkiem wolnego miejsca w ogrodzie, to warto je przeznaczyć na kompostownik. Kompostownik stawiamy w zacienionym obszarze i najlepiej na lekkim wzniesieniu, aby nagromadzona woda mogła spokojnie spływać. Do takiego zbiornika wrzucamy zgrabione wcześniej liście, wyrwane chwasty, skoszoną trawę itp. Otrzymywany kompost stosujemy jako nawóz wiosną (można też jesienią) rozrzucając około 20 litrów na 1m2.. Przy pojedynczych roślinach usypujemy warstwę około 2 cm i łączymy z glebą na głębokości ok. 15 cm. W przypadku nawożenia trawnika, rozkładamy cienką warstwę kompostu. Kompost powoduje powstawanie próchnicy, która jest korzystna dla gleby, gdyż spulchnia ją, przepuszcza więcej powietrza, a wchłonięta woda pozostaje w głębi.

  • Obornik – nawóz w postaci obornika można stosować co kilka lat i najlepiej jesienią, aby w pełni zdążył się rozłożyć do wiosny. Obornik zawiera w sobie duże ilości azotu, fosforu i potasu i wiele innych składników mineralnych niezbędnych dla roślin. Aby uzyskać odpowiednie efekty obornik na głębokości kilkunastu centymetrów należy połączyć z ziemią. Proporcje wynoszą 35kg obornika na 10m2 gleby.

  • Gnojówka – są to rozcieńczone w wodzie odchody zwierząt gospodarskich, zmieszane w stosunku 1:10. W ten sposób uzyskany nawóz doskonale nadaje się do podlewania miejsc, w których planuje się posadzenie roślin. Wskazane jest nią również podlewanie rośłin już wyrośniętych.

  • Torf – w ofercie rynkowej dominuje tzw. torf wysoki, czyli jego poziom zakwaszenia waha się między ph 3,5 do 4,5. Z takim poziomem zakwaszenia może być wykorzystywany przy uprawie roślin wrzosowatych. Ze względu na duże zakwaszenie dostarcza mało wartości odżywczych, a zatem należy łączyć w odpowiednich proporcjach z nawozami mineralnymi. Im mniejszy stopień zakwaszenia, tym torf posiada więcej substancji mineralnych. Jego stosowanie powoduje, że gleba jest piaszczysta i na dłużej zatrzymuje wodę.

  • Kora drzewna – w swym działaniu przypomina torf. Stosując ją należy zwrócić uwagę, czy wcześniej została przekompostowana. Jeśli nie, to jest zbyt świeża i użycie jej może spowodować to, że rośliny nie urosną. Korę przekompostowaną można mieszać z glebą a świeżą stosować jako ściółkę.

  • Biohumus – nawóz otrzymywany dzięki hodowli dżdżownic kalifornijskich, które w specjalnych pojemnikach przerabiają odpadki organiczne w taki sposób, że resztki można wykorzystać przy nawożeniu. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani posiadaniem własnej hodowli dżdżownic w ogrodzie, to możemy zakupić ten sam nawóz w płynnej postaci. Przed użyciem należy go jednak rozcieńczyć z wodą. Doskonale nadaje się do uprawy roślin ogrodowych i balkonowych.

NAWOZY MINERALNE

Zasadniczo powinny być używane jako uzupełnienie nawozów naturalnych. W zależności od środka uzupełniają braki jednego lub kilku składników w glebie. Stosowane są one na większych powierzchniach.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP