Październik w ogrodzie

Październik to czas złotej, polskiej jesieni. Nasz ogród również wtedy może wyglądać przepięknie i magicznie, jeśli tylko odpowiednio o niego zadbamy i weźmiemy pod uwagę, że pogoda za oknem się zmienia. Pamiętajmy, że dzień jest krótszy i słońce nie daje już tyle ciepłych promieni, co latem. Także w nocy temperatura jest coraz niższa, zaczynają pojawiać się przymrozki.

Nie zaniedbujmy naszego ogrodu tylko dlatego, że zimą nie będziemy z niego korzystać. Lepiej teraz włożyć trochę więcej wysiłku, niż wiosną odkryć, że tak naprawdę nie ma do czego wracać i budować wszystko od nowa.

Drzewa i krzewy

W październiku zapomnijmy o sadzeniu większości gatunków drzew i krzewów. Zrezygnujmy także z nawożenia, bo to i tak nie przyniesie efektu. Można ewentualnie przyciąć drzewa i krzewy, aby wyglądały estetycznie. W przypadku roślin iglastych – warto sadzi je właśnie teraz, do połowy października.

Jeśli temperatury zaczną gwałtownie spadać nie tylko w nocy, dobrze jest okryć wrażliwe rośliny. Warto skorzystać ze specjalnych otuli.

Byliny

Jeśli myślimy o posadzeniu kwiatów lub roślin cebulowych, musimy pamiętać o prawidłowej głębokości zakopania. Do każdej rośliny głębokość sadzenia powinna być dobrana indywidualnie. Pamiętajmy, aby nie zabierać się za to za późno, ponieważ nie zdążą się one odpowiednio zakorzenić.

W tym przypadku warto również zastosować okrycie, ale będzie ono znacznie delikatniejsze od okrycia dla drzew i krzewów.

Rośliny jednoroczne lub dwuletnie

Zbiory nasion takich roślin powinny odbywać się w ciepły i słoneczny dzień. Nasiona wkładamy do szczelnie zamykanych torebek lub pojemników, na których piszemy nazwę. Pod koniec października usuwamy ich resztki, ponieważ po zimie mogą znaleźć się na nich różnego rodzaju grzyby. Pędy najlepiej spalić.

Oczko wodne

Przede wszystkim musimy zająć się jego mieszkańcami. Egotyczne ryby musimy wyłowić, natomiast ryby, które mają spędzić tam zimę dokarmiamy tylko w ciepłe i słoneczne dni. Kiedy temperatura spadnie poniżej 10 stopni, ryb nie należy karmić.

Jesień to dobra pora na pracę porządkujące dotyczące oczka wodnego. Na początku rośliny egzotyczne przenosimy do ciepłego miejsca, później oczyszczamy wodę i dno. W tym czasie demontujemy również wszystkie urządzenia, takie jak filtry, podgrzewacze, wodotryski, fontanny i pompy. Dobrze jest umieścić na tafli specjalne pływaki, które uniemożliwią zamarznięcie wody. Zapewni to zimującym tam rybom dostęp tlenu.

Meble

Jeśli na przyszły rok chcemy mieć piękne i zadbane meble, warto już teraz o nie odpowiednio zadbać. Należy je dokładnie wyczyścić i schować na czas zimy w piwnicy, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym.

Niesprzyjająca pogoda nie zwalnia nas od obowiązku koszenia trawnika, który powinien być przycinany do momentu pierwszego śniegu lub temperatury dochodzącej do -5 stopni.

Gdy pierwsze liście spadną z drzew, dokładnie musimy je zagrabić, a później spalić. Czynność tą wykonujmy szczególnie dokładnie, ponieważ na liściach również znajdują się bakterie chorób grzybiczych roślin.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP