Prace ogrodnicze w pełni lata

Prowadzenie ogrodu jest jedynym z bardziej wymagających zajęć domowych. Liczy się tu przede wszystkim systematyczność, znajomość roślin, a także zapał do pracy. Prace ogrodnicze należy przeprowadzać właściwie przez cały rok. Lipiec i sierpień to jedne z najgorętszych miesięcy. Pogoda sprzyja słodkiemu lenistwu, ale nie można spocząć na laurach, gdyż rośliny w środku lata wymagają szczególnej troski.

Kosiarka elektrycznaZadbany i piękny trawnik jest wizytówką ogrodu. Systematyczna pielęgnacja zapewni zdrowie trawy przez cały rok. Latem powinno się kosić trawnik regularnie – raz w tygodniu, a gdy lato jest gorące i suche rzadziej – co 10 dni. Lepiej kosić częściej, ale nie za wysoko. Trawa skoszona latem zbyt nisko wyschnie i będzie wyglądała nieestetycznie. Najlepiej ustawić nożyce kosiarki na wysokości sześciu centymetrów. Warto także pamiętać, że trawę powinno kosić się stopniowo. Po powrocie z wakacji, gdy trawa jest wysoka należy skosić jedynie 1/3 wysokości trawnika.

Oprócz koszenia ważną, a może nawet najważniejszą czynnością w okresie letnim jest podlewanie trawnika. Trawnik należy podlewać bardzo wcześnie rano (ok. 4-5) lub wieczorem, po zachodzie słońca. Codzienne podlewanie zalecane jest jedynie gdy panują wysokie temperatury. W chłodniejszych okresach najlepiej podlewać trawnik raz na kilka dni, ale za każdym razem obficie. Warto zwrócić uwagę na pozostawiony na trawniku sprzęt czy zabawki rozrzucone przez pociechy. Leżący przez kilka dni w jednym miejscu basenik lub piłka spowodują, że trawa pod nimi zgnije. Należy pamiętać, że miesiącach letnich powinno się nawozić trawnik raz w miesiącu. Do połowy sierpnia stosuje się nawozy o szybkim działaniu, później natomiast nawozy jesienne, które przygotują trawnik do okresu jesienno-zimowego. Zabieg ten przeprowadzać należy w dni pochmurne, przy suchej trawie, którą po nawożeniu należy podlać.

Latem należy również zadbać o staw lub oczko wodne. Najważniejsze jest systematyczne czyszczenie filtrów pompy, usuwanie martwych liści roślin wodnych i przekwitniętych kwiatostanów roślin wodnych. Warto również pamiętać o dokarmianiu ryb, a jeżeli cały pokarm nie zostanie zjedzony powinno się go wyłowić, by nie opadł na dno i dodatkowo nie zanieczyszczał wody. Pod koniec sierpnia należy uzupełnić ubytki wody spowodowane parowaniem. W małych oczkach powinno się wymienić część wody raz na trzy tygodnie.

System zraszającyW lipcu i sierpniu należy także zadbać o krzewy i kwiaty, które rosną w ogrodzie. Podobnie jak w przypadku trawnika kluczową rolę odgrywa tutaj nawadnianie. Należy obficie podlewać wieczorami cały ogród, tak by woda dotarła do korzeni. Polanie jedynie liści spowoduje, że woda szybko wyparuje, a rośliny uschną. Istotną kwestią jest również profilaktyczne stosowanie oprysków na szkodniki i grzyby (szczególnie dotyczy to róż). Suche i chore pędy należy wyciąć, natomiast te porażone przez grzyby powinno się spalić, a nie wyrzucić na kompost. Podstawowym błędem ogrodników jest zaniedbywanie obowiązku regularnego pielenia chwastów, a także usuwania przekwitniętych kwiatów – czynności te również powinno się wykonywać systematycznie. Lato to również idealny moment na ograniczenie rozrastania się iglaków przez ucinanie wierzchołków w miejscu ich rozgałęzienia. Pod koniec sierpnia ostatni raz przy pomocy nożyc podcina się żywopłot formowany.

Wszystkie te zabiegi przygotują ogród do nadchodzącej jesieni. Odpowiednia pielęgnacja i zabezpieczenie ogrodu przed zimną pozwoli nam cieszyć się nim przez jeszcze długie lata.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP