Piwonie w letnim ogrodzie

Różowe piwonie

Piwonie to kwiaty długoletnie, odznaczające się wyjątkowo nieskazitelną i subtelną urodą, których pojawienie w ogrodzie zwiastuje rychłe nadejście lata. Najbardziej ceniona za swoje niezwykłe walory estetyczne i zapachowe jest piwonia krzewiasta (Paeonia suffruticosa). Niektóre zachwycające okazy tych pochodzących pierwotnie z Chin roślin potrafią osiągnąć nawet ponad 20 cm średnicy, co z całą pewnością klasyfikuje je wśród miłośników flory na bardzo wysokiej pozycji.

Różowe piwoniePiwonie najczęściej występują w kolorze różowym, białym, przyjmują również barwę purpurową. Rzadziej spotykane są okazy w innych barwach, np. żółtej, złocistej czy pomarańczowej. W Polsce bardzo popularne są ponadto piwonie bylinowe, które zwyczajowo powinno sadzić się w okresie jesiennym lub wczesnowiosennym. Aby w przyszłości uzyskały satysfakcjonującą i zdrową postać należy pamiętać o właściwym obchodzeniu się z sadzonkami, a w szczególności o należytej trosce o pąki, które zdecydowanie muszą znajdować się płytko pod powierzchnią ziemi, ponieważ w przeciwnym razie nie powinniśmy oczekiwać, że w okresie letnim nasze piwonie pięknie zakwitną.

Piwonie białeBardzo istotne jest dobranie odpowiedniej gleby dla piwonii bylinowych i drzewiastych. Dla obu wariantów najlepszym rozwiązaniem będzie wybór przepuszczalnego środowiska o lekko gliniastej postaci. Warto jednak zauważyć, że piwonia drzewiasta najlepiej rozwija się w podłożu zazwyczaj o odczynie obojętnym, natomiast piwonia bylinowa preferuje raczej glebę kwaśną. Niezbędną pomocą do stworzenia tej roślinie odpowiednich warunków do intensywnego wzrostu będzie w razie potrzeby umiejętne skorzystanie z nawozów.

Pomimo mnogości swych odmian są to zazwyczaj kwiaty światłolubne, lecz gdy są narażone na zbyt intensywną ekspozycję słoneczną z reguły szybko tracą swoje wizualne walory. Dlatego też przy wyborze idealnego miejsca do ich posadzenia warto również przede wszystkim postawić na dostęp do cienia.

Ciekawostką jest z pewnością fakt, iż piwonie cenione są nadzwyczaj wysoko w Azji, gdzie powszechnie uznawane są za namacalny przejaw dostatku, dobrobytu i szczęśliwości w każdej dziedzinie życia. Być może warto przenieść te optymistyczne przekonania również na polski grunt, a z pewnością widok piwonii w naszych przydomowych ogródkach stanie się dla nas jeszcze bardziej satysfakcjonującym i niezwykle pożądanym doznaniem.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP