5 kroków do idealnego trawnika!

5 kroków do idealnego trawnika!

Wiele osób uważa, że trawnik jest wizytówką ogrodu. Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem – na większości przydomowych terenów to właśnie on zajmuje największą powierzchnię, a tym samym gra pierwsze skrzypce. Aby jednak cieszyć się piękną i zadbaną murawą trzeba się postarać. Oto kilka kroków, dzięki którym Twój trawnik będzie soczyście zielony.

Krok pierwszy: przygotowanie podłoża

Nie od dziś wiadomo, że gleba odgrywa szalenie istotną rolę w procesie wzrostu wielu roślin, w tym trawy. Przygotowanie odpowiedniego podłoża jest więc pierwszym krokiem, jaki należy podjąć. Ziemia, na powierzchni której ma wyrosnąć murawa powinna być przekopana, przeorana i wolna od kamieni, fragmentów korzeni, gruzu, czy innych śmieci. Jeśli chodzi o pH gleby idealnej, powinno się ono wahać w granicach 6. Jeśli ziemia znajdująca się na Twojej działce jest piaszczysta, najlepiej wymieszać ją z ziemią próchniczą lub torfem za pomocą glebogryzarki

Krok drugi: wybór mieszanki traw

Mieszankę nasion należy dostosować przede wszystkim do warunków glebowych i oczekiwanego charakteru trawnika. Jeśli ma on być ozdobny, najlepiej wybrać nasiona, z których wyrośnie trawa o wysokiej wartości estetycznej. Można to osiągnąć dzięki specjalnie dobranym składnikom, takim jak kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, czy mietlica pospolita. Trawniki darniowe muszą być z kolei odporne na suszę, dlatego zdecydowanie najlepszym wyborem będzie mieszanka nasion zawierająca kostrzewę trzcinową. To właśnie ten dodatek sprawia, że trawnik jest ponadprzeciętnie odporny i nie wymaga częstego podlewania.

Krok trzeci: siew

5 kroków do idealnego trawnika!Wysiewanie trawy powinno zostać przeprowadzone od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jak to zrobić dobrze? Najlepiej siać metodą krzyżową. Pierwszą część mieszanki nasion należy wysiewać wzdłuż, a drugą w poprzek. Najlepiej siać w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Do równomiernego rozłożenia mieszanki z pewnością przyda się siewnik. Po wysianiu bardzo ważnym etapem jest przegrabienie nasion z ziemią lub przyprószenie ich niewielką, centymetrową warstwą gleby.

Krok czwarty: nawadnianie

Bardzo ważne jest to, aby wilgotność gleby była utrzymana stale na odpowiednim poziomie. Optymalny stopień nawodnienia ziemi jest szczególnie istotny podczas kiełkowania, a więc w pierwszych kilku tygodniach po zasianiu. Glebę należy nawadniać w momencie, gdy wyschnie do głębokości około 5-6 cm – w takiej sytuacji trzeba ją obficie podlać, tak, aby woda dotarła na głębokość około 10 cm. Powierzchnię, na której rośnie trawa należy podlewać średnio co 2-3 dni, a w czasie suszy nawet do dwóch razy dziennie.

Krok piąty: koszenie i nawożenie

Koszenie trawnika jest konieczne między innymi ze względu na to, że zwiększa ono intensywność jego rozwoju, a ponadto poprawia jego zwięzłość. Z tego też powodu należy robić to systematycznie i w odpowiedni sposób. Przede wszystkim, ważne jest, aby używać kosiarki wysokiej jakości. Nawożenie jest z kolei zabiegiem pielęgnacyjnym, który wspomaga rozwój trawnika, a tym samym zwiększa konkurencyjność traw względem innych chwastów. Glebie, na której rośnie murawa należy dostarczać azotu, potasu i fosforu w proporcjach 6:4:2. 

Wiesz już, co zrobić, aby trawnik na Twoim ogrodzie wyglądał zniewalająco. A zatem do dzieła!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP