Rośliny, które zmieniają kolor kwiatów

Ogród jest tym miejscem, które każdego dnia, a zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, odkrywa przed nami swoje największe tajemnice. Prócz nowo kwitnącym kwiatom, warto przyjrzeć się także roślinom, które cieszą nasze oczy różnymi barwami. Dużą ciekawość budzą te gatunki, które zmieniają kolory w zależności od warunków, w jakich się znajdują.

lantana pospolitaJednym z takich kwiatów jest lantana pospolita, która kwitnie od wiosny do późnej jesieni. Wymaga dużej ilości słońca, dlatego najszybciej rozkwita w upalne dni. Właśnie podczas kwitnienia kwiaty zmieniają swoją barwę – początkowo są żółte, potem pomarańczowe, aż dochodzą do czerwieni. Kolor zmieniają też jej okrągłe owoce. Idealnym warunkiem do jej uprawy jest lekko kwaśna gleba i dość wilgotna ziemia. Bardzo ważne jest, by podczas podlewania nie zalewać nadziemnych części rośliny, ponieważ może do doprowadzić do powstania chorób i gnicia korzeni. Kwiat ten można zasadzić w skrzynkach balkonowych, wystawić w donicach na taras, czy w wiszących koszach. Należy mieć na uwadze fakt, że Lantana i wszystkie jej części są toksyczne i trujące.

hotensjaCiekawym przykładem rośliny, która zmienia barwę są kwiatostany hortensji. Jest to jeden z krzewów, który posiada przepiękne kwiaty zmieniające swój kolor. Hortensja ogrodowa nie jest trudna w uprawie, jednak ma kilka wymagań, które trzeba spełnić, by rozkwitła. Przede wszystkim potrzebują przepuszczalnych, próchniczych i wilgotnych gleb. Silnie odczuwa brak wody, dlatego szczególnie w okresie kwitnienia należy ją intensywnie podlewać. Co do samej barwy kwiatów warto wiedzieć, że zależy ona od kwasowości gleby, w której rozwija się roślina. Zasadowy odczyn sprawi, że kwiat będzie w czerwonym odcieniu, kwaśna gleba – w niebieskim, a czasem nawet fioletowym. Wszystko to za sprawą glinu w komórkach rośliny. Ważnym elementem przy pielęgnacji hortensji jest więc nawożenie – nawozy stosuje się nawet trzykrotnie podczas sezonu.

W ogrodnictwie mamy też do czynienia z kwiatami, które same zmieniają swoje zabarwienie w zależności od warunków pogodowych. Do jednych z bardziej uwielbianych kwiatów należą róże. Odmiana „Marie van Houtte” wystawiona bezpośrednio na słońce zmienia barwę płatków z żółtych na różowe. Mogą zmienić się nawet do bardzo ciemnego różu wpadających w czerwień pąków. Ich barwa zależy więc od ich nasłonecznienia.

ciemiernikJeszcze innym przykładem rośliny, u której można zaobserwować zmianę koloru kwiatów jest ciemiernik biały. Czas jego kwitnienia przypada na okres zimowy i to właśnie wtedy można stać się obserwatorem zmian koloru płatków z białych na różowe. Czynnikami, który w głównej mierze wpływa na długość ich kwitnienia jest wysokość temperatury i ilość słonecznych dni – im cieplej i słoneczniej, tym większa szansa na szybszą zmianę koloru płatków. Ten gatunek jest popularny chociażby z tego względu, że można cieszyć nim oczy, w czasie gdy ogród otulony jest białym puchem.

W zależności od warunków, takich jak przekwitanie, kwasowość gleby czy wpływ słońca, kwiaty potrafią zmieniać swoją barwę. Stopniowo przechodzą przez różne barwy lub zmieniają się pod wpływem wcześniej wspomnianych czynników. Wszystkie te przemiany dzieją się w sposób naturalny, bez ingerencji w świat przyrody. Przed uprawą należy zapoznać się z wymaganiami poszczególnych roślin, by móc o nie dbać i podziwiać ich piękno. Dla najbardziej konsekwentnych jest nagroda – widok rozkwitających kwiatów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP