Jak odśnieżać, by nie uszkodzić kostki brukowej?

jak-odsniezac

Kostka brukowa może wydawać się budulcem nie do zdarcia, idealnym jako powierzchnia podjazdu i ścieżek wokół domu. Jednak nawet beton przy nieodpowiednim odśnieżaniu może się zniszczyć, a na wiosnę nie wyglądać już tak estetycznie. Aby cieszyć się pięknym wyglądem i praktycznym zastosowaniem kostek brukowych, warto poznać zasady prawidłowego odśnieżania i pozbywania się zalegającego lodu.

Ręczne odśnieżanie – dobór narzędzi

jak-prawidlowo-odsniezacAby skutecznie ręcznie odśnieżyć podjazd, schody bądź dróżki dookoła domu, trzeba mieć przygotowane odpowiednie narzędzia. Jeżeli w okolicy dominują powierzchnie wykonane z kostki brukowej, warto zainwestować w plastikową łopatę do śniegu, która nie naruszy powierzchni. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest korzystanie z metalowych narzędzi podczas niskich temperatur. Ostra i twarda końcówka łopaty działa niekorzystnie na kostkę brukową, na której powstają pęknięcia oraz zarysowania. W takim przypadku żywotność podłoża zmniejsza się diametralnie. Kolejnym plusem przemawiającym za wyborem plastikowego narzędzia jest jego cena. Łopaty wykonane z plastiku są zdecydowanie tańsze od ich metalowej wersji.

Jednak nie tylko narzędzia mogą naruszyć powierzchnię wyłożonej kostki brukowej. Również używanie soli, aby pozbyć się oblodzonej warstwy z podłoża powoduje liczne odbarwienia. Wtedy nawet najbardziej kostka traci swój estetyczny wygląd. Bezpieczne do pozbywania się śniegu są specjalnie przygotowane preparaty, oparte na chlorku wapnia bądź magnezu, które rozpuszczają śnieg w mgnieniu oka, pozostawiając kostkę w nienaruszonym stanie.

Odśnieżanie z użyciem odśnieżarki

odsniezarkaJeżeli jednak czas oraz siły stoją na przeszkodzie częstemu i ręcznemu odśnieżaniu powierzchni wokół domu, warto przemyśleć zainwestowanie w odśnieżarkę, która niezależnie od rodzaju, nigdy nie zaszkodzi podłożu. Wybór jest naprawdę ogromny. Można zdecydować się na odśnieżarkę spalinową, która pozwoli na manewry na całej posesji, oraz elektryczną, która potrzebuje dostępu do źródła zasilania. Takowa maszyna posłuży przez wiele sezonów, odciążając kręgosłup oraz satysfakcjonująco skróci czas pracy.

Jak widać bardzo ważne jest to, czym i w jaki sposób odśnieża się powierzchnie z kostki brukowej. Istotne jest, aby zastosować się do podanych wyżej wskazówek, bowiem pomogą one utrzymać podjazd, schody oraz ścieżki w nienagannym stanie, tak aby mogły zachwycać jeszcze przez wiele lat, a może nawet pokoleń.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP