Oprysk drzew owocowych jesienią krok po kroku

oprysk drzew owocowych

Chcąc przygotować sad do zimy oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych w następnym sezonie, warto wykonać oprysk drzew owocowych. W jaki sposób należy wykonać te czynności oraz jakie preparaty stosować? Jakie urządzenia ogrodnicze mogą zdecydowanie usprawnić wykonywanie tych zabiegów? Zapraszamy do lektury! 

Oprysk drzew owocowych jesienią – kiedy i po co wykonywać?

oprysk drzew owocowychWarunki atmosferyczne, panujące w sadzie jesienią w znaczący sposób mogą przyczyniać się do rozwoju chorób grzybowych i powstawania patogenów, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich oprysków drzew owocowych. Dzięki nim mamy możliwość powstrzymania rozwijających się infekcji, a także zminimalizowanie pojawiania się ich w następnym sezonie. Warto wspomnieć, że tego typu zabiegi wykonywane późną jesienią są zdecydowanie mniej szkodliwe niż te wiosenne, ponieważ okres wegetacyjny został zakończony, a czas aktywności owadów zapylających już minął. W związku z tym opryski w sadzie najlepiej zaplanować na drugą połowę listopada.

Jakie preparaty wybierać?

Oprysk drzew owocowych jesienią najlepiej wykonać w końcowej fazie opadania liści, ponieważ pozwoli to na łatwiejsze dotarcie do wszystkich pędów. Do tego typu zabiegów zalecane są uniwersalne preparaty o szerokim spektrum działania. W związku z tym stosujemy:

  • miedzian, który zwalcza raka bakteryjnego, a także kędzierzawość oraz zasychanie liści. Pierwsza z wymienionych chorób najczęściej atakuje wiśnie – można ją rozpoznać po pojawianiu się brunatnych plam na gałęziach i pniu, powodujących zamieranie kory. Z kolei kędzierzawość liści to bardzo popularna przypadłość dla brzoskwini – zarodniki grzyba zimują w łuskach pąków i korze pędów, co w sezonie wegetacyjnym wpływa na osłabienie całego drzewa, a tym samym mniejsze plony. Ostatnia z wymienionych chorób – zasychanie liści –  bardzo często występuje na czereśniach, objawiając się brunatniejącymi liśćmi, zwijającymi się wzdłuż nerwu głównego. 
  • mocznik jest jednym z popularniejszych nawozów azotowych, stosowanym przeciw parchowi na jabłoniach. Choroba ta objawia się ciemnymi i okrągłymi plamami na owocach i liściach. Oprysk wykonujemy 5% roztworem. 

Po wykonaniu jesiennych oprysków w sadzie warto również założyć na pnie drzew owocowe opaski lepowe, które zatrzymają szkodniki poruszające się wzdłuż pnia, szukając miejsca do przezimowania.

Czym wykonywać oprysk drzew owocowych?

Chcąc równomiernie rozprowadzić specjalistyczne preparaty na wszystkich drzewach, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego sprzętu ogrodniczego. Do wyboru mamy opryskiwacze ręczne oraz opryskiwacze spalinowe. Pierwsze z wymienionych doskonale sprawdzą się do pielęgnacji przydomowych ogródków i niewielkich działek, natomiast drugie, dzięki wysokiej wydajności pracy, nadadzą się do wykonywania tego typu zabiegów w dużych sadach, na plantacjach lub też działkach uprawnych o dużej powierzchni. Warte uwagi są również opryskiwacze akumulatorowe, które z kolei są bardzo lekkie i wygodne w użytkowaniu, a dodatkowo ich mobilność i duża pojemność zbiornika zdecydowanie usprawniają wykonywanie oprysków nawet w trudno dostępnych miejscach. Warto także pamiętać, że mając już w kolekcji sprzęty akumulatorowe 4garden 20V, można z łatwością poszerzyć swoją gamę o opryskiwacz tej marki kompatybilny z serią pozostałych urządzeń. 

Oprysk drzew owocowych jesienią to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli w przyszłym sezonie chcemy cieszyć się obfitymi zbiorami. Warto zatem stosować się do wszystkich zasad, by dokładnie zabezpieczyć sad przed szkodnikami. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP