Siew warzyw do gruntu – kiedy i co siać?

siew-warzyw-do-gruntu

Hodowla warzyw nie należy do najtrudniejszych, każdy z nas może zagospodarować grządki pod ich uprawę. Warto jest jednak przestrzegać kilku reguł, aby cieszyć się pysznymi, zdrowymi plonami prosto z naszego ogródka.

Przygotowania gleby pod hodowlę warzyw

siew-warzyw-do-gruntuZanim rozpoczniesz wysiew warzyw musisz w odpowiedni sposób przygotować do tego ziemię. Powinna być ona bogata w próchnicę oraz składniki mineralne. Ważne jest, aby nie była zbyt mocno zbita, lecz także niekorzystna będzie szczególnie lekka. Do jej spulchniania, bez wątpienia, świetnie sprawdzi się glebogryzarka, która dodatkowo pomoże pozbyć się chwastów i napowietrzyć glebę. Istnieje wiele różnych modeli, które za sprawą dodatkowych elementów są w stanie poprawić również jej żyzność. Jednak jeśli nie posiadasz takiego sprzętu, konieczne będzie wykonanie tych prac manualnie. Istotne jest, aby w zależności od ziemi w ogródku, nawieźć grządki odpowiednim torfem, a także pozbyć się kamieni, gałęzi czy wcześniej wspomnianych chwastów.

Co siać w kwietniu?

Już od początku kwietnia można zacząć siać wszelkiego rodzaju warzywa strączkowe, takie jak bób, groch a także cebulę. Jest to świetny moment, aby posadzić niektóre odmiany marchwi i rzodkiewki, a także koper. Ważne jest, aby stosować się do wszystkich zaleceń, zawartych na opakowaniu nasion, które związane są z gęstością hodowli, rodzajem gleby oraz nawodnieniem. Pamiętaj, że na początku kwietnia można zacząć siać warzywa w rozsadniku. Jest to specjalnie wyznaczone miejsce, służące do uprawy roślin, których nie sadzi się bezpośrednio do gruntu, jak chociażby brokuły i kalafior. Istotne jest, aby odległość pomiędzy nimi wynosiła minimum 10 centymetrów.

Jak dbać o grządki?

Po wysianiu oczywiście konieczne jest, aby właściwie dbać o świeżo posadzone nasiona. Ważne, aby zgodnie z ich wymaganiami nawadniać ziemię. Świetnie sprawdzają się w tej roli specjalistyczne zraszacze, które możemy zaprogramować tak, aby w określonych porach same podlewały rośliny w pewnych obrębie. Oczywiście, nie gorsze będą ręczne konewki, które nadadzą się równie dobrze, chociaż zajmie to znacznie więcej czasu. Warto także nawozić ziemię organicznymi nawozami, jednak istotne jest, aby wszystkie jego składniki były porządnie przekompostowane. Pamiętaj też o dokładnym usuwaniu chwastów, które pochłaniają nie tylko wodę, lecz też wszelkie składniki mineralne, przez co mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju warzyw. Wiele osób zastanawia się jak przeciwdziałać szkodnikom, skoro najsmaczniejsze i najzdrowsze plony to te, niepryskane. Dlatego powinniśmy postawić na preparaty roślinne, na przykład ze skrzypu polnego, czosnku, lub cebuli.

Mało co tak smakuje, jak pyszne, samemu wyhodowane warzywa. Posiadają wiele witamin i są znacznie zdrowsze, niż te, które znajdziemy w sklepie, dlatego świetnie sprawdzą się w pysznej sałatce czy zdrowej zupie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP