Jak dbać o rośliny ozdobne w ogrodzie?

Jak dbać o rośliny ozdobne w ogrodzie?

Rośliny ozdobne występują w przeróżnych formach i odsłonach. Poza kwestiami czysto estetycznymi, są również niezwykle funkcjonalne – osłaniają ogród przed spojrzeniami sąsiadów, czy przechodniów, dają cień, a ponadto chronią przed hałasem, wiatrem, czy kurzem. Co zatem zrobić, by pięknie rosły i spełniały swoje funkcje jeszcze lepiej?

Najpopularniejsze rośliny ozdobne

Niemal każdy posiadacz ogrodu marzy o tym, by stworzyć na tej przestrzeni swój własny, niewielki azyl. Wspomniane rośliny ozdobne są idealnym sposobem na to, by zaaranżować tę przestrzeń tak, jak się chce. Jakie gatunki są najpopularniejsze?

  • Dereń biały to krzew, który rośnie aż do 2-3 metrów wysokości. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo intensywna, czerwona barwa pędów.
  • Bukszpan drobnolistny to dobrze znany, długowieczny krzew o stosunkowo wolnym tempie wzrostu.
  • Bez lilak jest liściastym krzewem ogrodowym o przepięknym zapachu. Charakteryzuje się wspaniałymi kwiatostanami składającymi się z niewielkich, trąbkowatych kwiatów.
  • Aronia czarnoowocowa to sporej wielkości krzew, który obfituje w granatowe jagody o aromatycznym, delikatnie słodkawym miąższu.
  • Róża jest krzewem, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej przepiękne kwiaty o intensywnym kolorze zachwycają, natomiast jest to roślina dość wymagająca.
  • Cis jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają krzewu na lata. Charakteryzuje się czerwonymi owocami, które doskonale kontrastują z zielonymi, intensywnymi igłami.

Pielęgnacja roślin ozdobnych

GlebogryzarkaNa samym początku warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj gleby, na której ma rosnąć dana roślina ozdobna. Należy ją bowiem dopasować do konkretnego gatunku. Aby ta była lepiej napowietrzona, koniecznym zabiegiem jest spulchnianie, w którym z pewnością pomoże glebogryzarka. Jednym z najważniejszych działań pielęgnacyjnych jest przede wszystkim przycinanie, które zapewnia roślinie zdrowy i piękny wygląd. Nie sposób nie wspomnieć o podlewaniu, którego intensywność i częstotliwość zależy od temperatury powietrza, wysychania gleby i rodzaju uprawianych roślin. Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie oraz ewentualne przesadzanie, które powinno mieć miejsce jesienią. Dbając o zdrowie rośliny i kwestie estetyczne należy również stosować odchwaszczanie.

Jak dbać o rośliny ozdobne zaatakowane przez szkodniki?

Regularny monitoring jest szalenie istotny. To właśnie dzięki niemu można szybko zauważyć fakt, iż roślina zachorowała lub jest atakowana przez szkodniki. Jednymi z najczęściej występujących szkodników są ziemiórki. W ich zwalczaniu mogą przydać się tablice lepowe, a także specjalna substancja, taka jak azadyrachtyna. Bardzo często zauważanym problemem są również przędziorki, które bardzo negatywnie wpływają na walory dekoracyjne roślin. W walce z nimi może pomóc podwyższona wilgotność oraz środki ochrony roślin. W ogrodzie często pojawiają się również mszyce i ślimaki.

Stosowanie się do powyższych rad sprawi, że Twój ogród będzie wyglądał przepięknie latami. Rośliny ozdobne, jak się okazuje, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, a korzyści wynikające z ich posiadania są ogromne.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP