Mulczowanie trawnika – czym jest i kiedy je wykonać?

zakup kosiarki

Piękny, intensywnie zielony trawnik jest ozdobą domu i miejscem do cudownego relaksu na słońcu. Jednak aby cieszył oko trzeba go regularnie pielęgnować. Pośród wielu zabiegów pozwalających na piękny wzrost i kolor trawy znajduje się także niezbyt popularny proces mulczowania. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą i jak poprawnie wykonać mulczowanie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Czym jest mulczowanie trawnika? 

Jest to zabieg, który polega na rozdrabnianiu przy pomocy kosiarki zebranego pokosu oraz pokrycia nim cienką warstwą całej powierzchni trawnika. Pokos, ulegając rozkładowi, działa jak naturalny nawóz wspomagając wzrost trawy. Nie trzeba utylizować odpadów po koszeniu – można szybko zrobić z nich użytek. To praktyczna metoda zagospodarowania ściętej trawy. Ważne jest, aby nie przesadzać z mulczowaniem, ponieważ na trawniku może tworzyć się tak zwany filc. Dlatego też dobrze jest naprzemiennie kosić zbierając cały teren, a w innym terminie mulczować. 

Jakie są zalety mulczowania? 

mulczowanie-trawnikaCotygodniowe koszenie trawy produkuje dużą ilość pokosu, który doskonale sprawdzi się w pielęgnacji trawnika. Jakie są główne zalety całego procesu? Poza nawożeniem trawnika, mulczowanie związane jest z szeregiem korzyści takich jak ograniczenie parowania wody, dzięki czemu chwasty wolniej się rozrastają. Jest także świetnym sposobem zapobiegającym erozji gleby oraz odżywia trawę. Jednocześnie mulczowanie zmniejsza znacząco ilość odpadów ogrodowych i rozwiązuje problem sposobu ich utylizacji. Częstego mulczowania nie wymagają gleby, które są wilgotne i charakteryzują się niską przepuszczalnością wody

Jak prawidłowo mulczować trawnik? 

Przede wszystkim ważna jest regularność koszenia przed zdecydowaniem się na zabieg naturalnego nawożenia – niekiedy trzeba robić to nawet co kilka dni. W czasie mulczowania najlepiej jest zostawiać młode źdźbła, które szybciej się rozkładają. Trawa natomiast powinna być sucha, dzięki czemu łatwiej będzie ją rozprowadzić po całej powierzchni trawnika cienką warstwą i dość równomiernie. Pokos musi być bardzo mocno pocięty, aby szybciej uległ rozkładowi. Mulczowany trawnik nie powinien być zbyt często nawożony, ponieważ ten zabieg sam w sobie już go odżywia. Ważne jest także to, że trawnik musi być oczyszczony z suchych liści i gałęzi oraz dokładnie wygrabiony. Dopiero tak przygotowane podłoże warto mulczować – dzięki temu gleba otrzyma więcej wartości odżywczych, co przełoży się na szybkość rośnięcia i dojrzewania nowej trawy. Do tego typu zabiegów w ogrodzie dobrze sprawdzi się kosiarka z systemem podwójnych noży oraz zmiennego mielenia.

Mulczowanie odpowiednio przeprowadzone wiąże się z szeregiem korzyści. Trzeba pamiętać, aby użyć do tego odpowiedniego sprzętu. Dojście do wprawy na pewno pozwoli nam skrócić czas całego zabiegu, a Ty będziesz mógł cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP