Jak przechowywać cebule kwiatowe w miesiącach letnich?

Przechowywanie cebul
Przełom wiosny i lata to najlepszy moment na wykopanie cebul kwiatowych. Miesiące letnie to dla roślin cebulowych czas odpoczynku. Cebule to pewnego rodzaju spiżarnie, w których gromadzone są substancje pokarmowe, niezbędne, by roślina mogła wypuścić pąki w następnym sezonie. Cebule niektórych roślin wykopuje się co roku, jak np. tulipany, inne co kilka lat, np. szafirki czy hiacynty.
Tulipany

Są dość szczególnym gatunkiem, który kwitnąc wiosną, czerpie energię i wartości odżywcze z zeszłorocznej cebuli, która w tym czasie ulega stopniowemu obumarciu. Na jej miejscu powstaje nowa cebula wraz z potomnymi.

Kwitnienie tulipanówW momencie kiedy górne części rośliny żółkną i zasychają, w młodej cebuli tworzą się pąki na przyszły sezon, okrywa się ona wtedy łuską i to zdecydowanie najlepszy moment na wykopanie kwiatów. Do tej czynności należy użyć dużego szpadla, który należy wbić głęboko w ziemię, w pewnej odległości od rośliny, by jej nie uszkodzić. Następnie wystarczy ostrożnie podważyć i powoli wyciągnąć młodą cebulę wraz z małymi pochodnymi. W przypadku, gdy ziemia otaczająca cebulę jest sucha, wystarczy ją otrzepać. Gdy ziemia jest mokra całą bryłę należy pozostawić w miejscu osłoniętym przed deszczem, a później oczyścić oddzielić duże cebule od małych. Cebule należy wyłożyć jedną warstwą do skrzynek, oddzielając je gatunkowo. Tulipany to rośliny jednoroczne, więc ich cebule należy wykopywać co roku. W innym przypadku będą coraz słabsze.

Inne cebulowe

Zanikanie starych cebul w roślinach wieloletnich takich jak hiacynty, narcyzy, szafirki, następuje co kilka sezonów. W tym czasie powstają nowe cebule przybyszowe, dzięki czemu w ogrodzie pojawiają się tzw. samosiejki. Zadaniem ogrodnika jest pozwolenie im swobodnie się rozrastać, dzięki czemu będą obficiej kwitnąć.
W przypadku, gdy zauważymy, że w ostatnich latach ich stan się pogorszył, należy je wykopać, a po letnim odpoczynku posadzić w innym miejscu ogrodu. Technika wykopu i oczyszczania jest taka sama jak w przypadku tulipanów. Tak samo należy oddzielić małe cebule od dużych oraz oznaczyć gatunki i odmiany kwiatów.

Przechowywanie

Przechowywanie cebulCebule w czasie lata najlepiej przechowywać rozłożone jedną warstwą w ażurowych skrzynkach. Przed umieszczeniem ich w pojemnikach, warto je profilaktycznie zamoczyć przez 15 min w roztworze preparatu grzybobójczego. Zabezpieczy je to przed fuzariozą i szarą pleśnią. Należy je pozostawić na jakiś czas na powietrzu, w miejscu osłoniętym od deszczu – by były suche.

Gdzie przechowywać? Koniecznie w zadaszonym, ale przewiewnym miejscu. Najlepsza jest wiata o ażurowych ścianach, ale wiele osób wybiera garaże. Tam jednak wskazane jest pozostawienie otwartego okna. Miejscem odpowiednim może być też strych, jeśli posiada dobrą wentylacje.
W przechowywalni cebule powinny pozostać aż do września, a niektóre do pierwszej połowy października, do momentu, aż nadejdzie czas na ponowne posadzenie ich w ogrodzie. Jeśli w trakcie przechowywania niektóre cebule zgniją, należy je niestety zniszczyć.

Jeśli w ogrodzie posiadamy rośliny cebulowe, warto znać podstawowe zasady ich pielęgnacji, tak byśmy mogli cieszyć się ich urokiem przez wiele sezonów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP