Bez lilak – co warto o nim wiedzieć?

Piękna, słoneczna pogoda za oknem sprzyja kwitnieniu wielu gatunków roślin, które budzą się do życia po długiej, zimowej przerwie. Jednym z nich jest popularny w polskich ogródkach i parkach, bez lilak, który stał się charakterystycznym elementem rodzimej, ogrodowej architektury. Krzew zachwyca przede wszystkim intensywnością barw i słodkim aromatem, dlatego warto dowiedzieć się w jaki sposób odpowiednio go pielęgnować, by cieszyć się na dłużej jego pięknem.

bezLilak pospolity został sprowadzony do naszego kraju z Turcji, dlatego też często określany jest mianem lilaka tureckiego, bądź też bzu tureckiego. Popularny krzew pochodzący z rodziny oliwkowatych rośnie zarówno na terenach słonecznych, jak i lekko zacienionych. Najlepiej rozwija się na glebach żyznych, wilgotnych i zasobnych w wapń, które sprzyjają jego rozmnażaniu poprzez tworzenie silnych, korzeniowych odrostów. Osiągająca kilka metrów roślina nie toleruje jedynie gleb kwaśnych i jest mrozoodporna, co sprzyja jej uprawie w przydomowych ogródkach.

Okresem kwitnienia lilaka jest maj, w tym czasie roślina rozwija swoje okazałe kwiatostany, które mogą osiągać wielkość nawet 25 centymetrów. Najczęściej spotkać można kwiaty o białej, różowej lub fioletowej barwie, zachwycające intensywnym zapachem i długo zachowywaną trwałością. Okazałość krzewu zwiększa systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, które z pewnością wzmagać będzie kwitnienie w kolejnych latach. Na wygląd kwiatów wpłynie także nawożenie obornikiem lub kompostem, które wykonywać należy wczesną wiosną. Jest to dobry okres na ich sadzenie ze względu na dużą wilgotność powietrza i gleb.

lilakBez lilak jest rośliną o małych wymaganiach w przeciwieństwie do innych dekoracyjnych odmian, którym zapewnić należy duże nasłonecznienie i żyzną glebę z dużą ilością próchnicy. Do najbardziej okazałych krzewów należy liliowo-purpurowy „Michel Buchner”, purpurowo-czerwony „Charles Joly” oraz fioletowy „Ludwik Spaeth”.

Lilaki w prosty sposób upiększają ogrodową architekturę przyciągając uwagę swoim zapachem i intensywną barwą. Małe wymagania sprawiają, że są one łatwe w uprawie i doskonale sprawdzają się w przypadku początkujących ogrodników.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP