Kwiecień – kalendarz prac ogrodniczych

Już za dwa dni przyjdzie kwiecień. To intensywny miesiąc, w którym należy wykonać szereg prac pielęgnacyjnych w naszych ogrodach. Oto kilka porad, w których opisujemy co koniecznie należy zrobić w kwietniu, by cieszyć się pięknym ogrodem przez cały sezon.

Gdy trawa zaczyna rosnąć i intensywnie się regeneruje, pora pomyśleć o wertykulacji, czyli pionowym cięciu darni. Wertykulatory wydrapują filc, który powstał poprzez odłożenie obumarłych liści i szczątków roślin. Wertykulacja ułatwia dostęp powierza i wody do korzeni, które lepiej się rozwijają pobudzając trawę do wzrostu.

Bardzo często w kwietniu dokonujemy pierwsze zasilenie nawozem, a rozpoczynamy je od nawożenia azotowego lub kompleksowego z dodatkiem azotu. Pamiętamy, aby nawóz rozprowadzić równomiernie, unikając tym samym spalenia trawnika. Aby uniknąć spalonych żółtych plam na trawniku użyjmy niedrogiego, praktycznego, ręcznego siewnika, który z łatwością rozprowadzi wymaganą dawkę nawozu. Gdy mamy wątpliwości jakie nawozy zastosować, najpierw pobierzmy próbki ziemi w celu wykonania jej analizy.

Wzrost trawy w kwietniu jest na tyle duży, że można przystąpić do pierwszego koszenia, które jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Regularne koszenie sprzyjać będzie lepszemu krzewieniu się trawy – tym samym trawnik tworząc gęsty kobierzec, będzie odporny na intensywne użytkowanie. Ściętej trawy nie wyrzucamy od razu na kompost tylko najpierw podsuszamy. Później mieszamy ją razem z wapnem nawozowym i dopiero wtedy umieszczamy w kompostowniku.

Jakie prace są niezbędne w kwietniu?

    • Pielęgnacja trawnika – grabienie, nawożenie, wertykulacja.
    • Kwiecień to czas pierwszego koszenia trawy – czynność tą należy powtarzać co 7-10 dni.
    • Porządkujemy rabaty, sadzimy krzewy i drzewka ozdobne.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP