Zasady podlewania roślin ogrodowych

jak-prawidlowo-podlewac-rosliny-ogrodowe

Fala gorąca dotarła w tym roku do Polski dość szybko, a wiele roślin odczuło negatywne skutki zmiany pogody. Nadejście upałów w okresie wiosennym, w którym rośliny dopiero zaczynają się rozwijać, oznacza dla nich nic innego, jak potrzebę wzmożonego działania, a do tego niezbędna jest woda. Gdy nie pada deszcz, jedyną szansą na zdobycie życiodajnej cieczy jest podlewanie. Sprawdź, jakie są zasady podlewania roślin ogrodowych, czytając poniższy tekst.

Kiedy podlewać?

kiedy-podlewac-rosliny-w-ogrodzieCzy wiesz kiedy najlepiej podlewać rośliny ogrodowe? Pierwsze pytanie powinno być kierowane w stronę pory dnia – jaka jest najkorzystniejsze na podlewanie? Woda jest najszybciej wchłaniana w glebę rankiem, gdy słońce nie parzy jeszcze zbyt mocno, ale ziemia już paruje. Jeżeli jednak nie masz czasu przed pracą na zaglądanie do ogródka, wybierz wieczór. Jednakże nawadnianie przed nastaniem nocy ma swoje wady, bowiem gdy przesadzi się z ilością, wówczas naraża się nasadzenia na pojawienie się grzybów i pleśni. Dlatego przed każdym podlewaniem koniecznie sprawdź, jak wysoki jest poziom wilgotności gleby, dzięki temu unikniesz rozwoju bakterii. Pamiętaj także, żeby nie podlewać na siłę, jeżeli wyczujesz dłonią miękkie, grząskie podłoże, odłóż konewkę na bok i regularnie sprawdzaj, czy nadszedł odpowiedni czas na podlewanie.

Zasady podlewania roślin ogrodowych

Jak podlewać ogród? Oprócz pory dnia, ważny jest sposób nawadniania. Pierwsza zasada podlewania ogrodu brzmi: rzadziej, ale obficie. Dostarczanie roślinom minimalnej ilości wody, nawet częste, nie przyniesie określonego rezultatu, ponieważ cząsteczki H2O muszą przedostać się do korzeni, aby zostać wchłonięte, a jeżeli będzie ich niewiele pojawia się ryzyko, że zatrzymają się i zostaną wciągnięte przez grunt po drodze. W efekcie ziemia będzie mokra, ale wilgoć nie dotrze do korzeni. Druga reguła nawadniania dotyczy sposobu lania wody – nigdy nie kieruj strumienia na liście, bowiem rośliny piją przez system korzeniowy, dlatego to na ziemię należy wylewać wodę z konewki. Ostatnia zasada podlewania ogrodu mówi o zaprzestaniu nawadniania w czasie wysokich upałów. Przy ostrym słońcu, woda zadziała jak wrzątek i poparzy delikatne łodygi.

Czym podlewać?

czym-podlewac-roslinyWiesz już kiedy i jak podlewać ogród, pozostało pytanie czym? Jeśli chodzi o wodę – najlepiej używać deszczówki. Wystarczy, że pod rynnami ustawisz pojemnik, a po opadach będziesz miał cały zbiornik życiodajnej cieczy. Warto pamiętać, że jest to woda czysta, ale nie filtrowana, to znaczy zawierająca wszelkie składniki odżywcze, potrzebne roślinom. Natomiast, jeżeli wykorzystujesz wodę z kranu, dbaj o to, by nie była za gorąca i za zimna, optymalna temperatura mieści się w przedziale 12-15 stopni Celsjusza. Sprzęt, który umożliwi Ci skuteczne podlewanie, zależy od Twoich preferencji – jeśli masz czas i niewielki ogród wybierz tradycyjną konewkę. Do większych powierzchni nada się szlauf lub automatyczny zraszacz. Pamiętaj jednak, aby w przypadku dwóch ostatnich narzędzi nie ustawiać zbyt mocnego strumienia, ponieważ może to uszkodzić delikatne łodygi, liście i kwiaty.

Skuteczne podlewanie roślin ogrodowych, może być wyzwaniem dla ogrodnika. Jeżeli jednak chcesz cieszyć się pięknym ogrodem przez całe lato, koniecznie zastosuj powyższe wskazówki dotyczące zasad podlewania roślin ogrodowych. Pamiętaj, aby zawsze przed rozpoczęciem pracy, sprawdzić czy podlewanie jest konieczne, a grunt nie jest wystarczająco wilgotny. Zawsze nawadniaj nasadzenia rozsądnie, aby nie przesadzić w żadną ze stron.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP