Wiosenne cięcia drzew i krzewów w ogrodzie

wiosenne-ciecia-w-ogrodzie

Cięcie drzew i krzewów w ogrodzie wydaje się zajęciem zarezerwowanym wyłącznie dla profesjonalistów. Nie jest to jednak wcale tak trudne jak może się wydawać – wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź, jak prawidłowo samodzielnie wykonać wiosenne cięcia.

Dlaczego warto przycinać rośliny?

Można wyróżnić kilka typów cięć drzew i krzewów, gdzie podział ten opowiada korzyściom, jakie chcemy osiągnąć dzięki tym zabiegom. Większość z nich ma na celu pobudzenie tych roślin do wzrostu i przygotowanie ich do wydawania pięknych kwiatów czy dorodnych owoców. Można wyróżnić cięcia odmładzające, na które składa się pozbywanie gałęzi suchych, krzyżujących się i tych, które nie dają już kwiatów lub owoców. Formujące cięcia przeprowadza się na młodych roślinach, aby nadać im odpowiedni kształt, korygujące pozwalają na usunięcie zbyt długich gałęzi, które przeszkadzają w ogrodzie, natomiast sanitarne mają na celu usunięcie ognisk choroby oraz przemarzniętych po zimie lub suchych pędów.

Jak prawidłowo wykonać wiosenne cięcia?

Cięcia wiosenne powinno się wykonywać jeszcze przed początkiem wegetacji. Jest kilka zasad, o których trzeba pamiętać, aby prawidłowo przeprowadzić całą tę operację. Po pierwsze trzeba zadbać o dobre narzędzia – cięcie musi być szybkie i gładkie, najlepiej wykonane pod kątem 45 stopni. Dobrze jest podcinać rośliny przy ładnej, słonecznej pogodzie, aby utrudnić patogenom wniknięcie do rany. Aby dodatkowo zabezpieczyć miejsca po cięciu przed komplikacjami, warto nałożyć na to miejsce specjalny preparat, który uchroni drzewo przed wtargnięciem grzybów i bakterii.

Wiosenne cięcia drzew i krzewów w ogrodzie

jak-prawidłowo-wykonac-wiosenne-cieciaJakie rośliny przycinać wiosną? Na początku sezonu takiego zabiegu wymagają zazwyczaj żywopłoty liściaste, między innymi bukszpany czy graby, oraz inne gatunki zimozielone, do których można zaliczyć również mahonie i wrzosy. Do ukształtowania żywopłotu niezbędna okaże się elektryczna lub spalinowa przycinarka, która z pewnością usprawni prace pielęgnacyjne. Wiosną powinno się też przyciąć krzewy kwitnące, w tym hortensje bukietowe, lawendy i róże. W ich przypadku trzeba jednak zwrócić uwagę na okresy kwitnienia poszczególnych gatunków i dostosować się do ich okresu wegetacji. Najczęściej stosuje się taką zasadę, że tniemy to, co nie kwitnie wiosną – na takie krzewy przyjdzie czas później.

Cięcia drzew i krzewów owocowych

Z drzewami i krzewami owocowymi ogrodnicy zazwyczaj mają największy problem, bo niewłaściwe cięcie może sprawić, że w danym roku trzeba będzie obejść się smakiem.To, czy podcinać daną roślinę (i w jakim stopniu) zależy nie tylko od gatunku, ale i od jej wieku. Starsze drzewa, które często zaniedbujemy, wymagają silnego przerzedzenia. Z kolei młodszym okazom takim zabiegiem można wyrządzić dużą krzywdę, więc przy ich podcinaniu należy wykazać się dużą ostrożnością. Aby odpowiednio wykonać cięcie dostosuj swój sprzęt do grubości konarów – do cienkich pędów wybierz sekator, natomiast do przycięcia tych grubszych gałęzi skorzystaj z pomocy pilarki elektrycznej lub spalinowej.

Wiosenne cięcia w ogrodzie wymagają pewnych umiejętności i dużej wiedzy o roślinach, które rosną w naszym zielonym zakątku. Na początku może to wyglądać jak metoda prób i błędów, ale z czasem przyjdzie wyczucie, a wraz z nim piękne kwiaty i zdrowe owoce.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP