Konserwacja kosiarki po sezonie cz. 2

pierwsze koszenie trawnika

Kosiarka spalinowa jest jednym z urządzeń, które w czasie wiosenno-letnim są najczęściej używane w przydomowych trawnikach. Dlatego niezwykle istotne jest, aby dokonać jej odpowiedniej konserwacji, kiedy zakończy się sezon koszenia trawy. Dobrym pomysłem jest oddanie sprzętu do serwisu, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że zostało to zrobione w sposób dokładny i profesjonalny. Na czym polega konserwacja kosiarki spalinowej? 

Ogólne oczyszczenie 

Do tego zazwyczaj używa się zwykłej szczotki, a najczęściej strumienia sprężonego powietrza, które usunie zanieczyszczenia z każdego zakamarka. Ten krok pozwala przygotować urządzenie do kolejnych etapów konserwacji.

Spodnia strona kosiarki 

Spodnia część to element, który jest szczególnie podatny na zabrudzenia i pozostałości trawy. W tym przypadku także wykorzystuje się sprężone powietrze. Pod żadnym pozorem nie używa się do tego typu zabiegów myjek ciśnieniowych, ponieważ możemy uszkodzić w ten sposób najbardziej wrażliwy na zalanie układ zapłonowy i rozrusznik elektryczny z akumulatorem. Wiele modeli jednak posiada dyszę myjącą spód obudowy, aby uniknąć tego typu sytuacji. 

Filtr powietrza 

Bardzo istotne jest dokładne oczyszczenie filtra powietrza. Metoda czyszczenia uzależniona jest od tworzywa, z którego został on zrobiony. Dostępne są między innymi filtry gąbkowe, które cechują się wydajnością oraz łatwością w konserwacji. Do nich wystarczy po prostu ciepła woda ze specjalistycznym detergentem. Następnie trzeba nasączyć filtr w małej ilości oleju, a nadmiar należy odcisnąć w suchą szmatkę, by był tylko lekko zwilżony olejem, co pozwala na lepsze zatrzymywanie pylistych zanieczyszczeń. Jeżeli chodzi o filtry papierowe, to można użyć sprężonego powietrza o niskim ciśnieniu, jednak ze względu na delikatność tworzywa najlepiej zostawić to specjalistom lub po prostu kupić nowy. 

Części tnące

Noże muszą być naostrzone i bez wad, dlatego konserwacja ich polega na zaostrzeniu lub ewentualnej wymianie na nowe, gdy są popękane lub wyszczerbione. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tępe ostrza zniszczą trawnik przy kolejnym koszeniu. Ponadto, łatwo przy tym zabiegu o skaleczenia, dlatego dobrym pomysłem jest powierzenie tego zadania profesjonalnemu serwisowi.  

Zbiornik paliwa 

konserwacja-kosiarkiJeżeli chodzi o zbiornik paliwa, to jego konserwacja przed zimą polega na jego opróżnieniu, ponieważ benzyna który zalega ponad miesiąc powoduje osad w gaźniku. Czasami w kosiarkach z silnikami dwusuwowymi można zauważyć charakterystyczne rozwarstwienie czy kleistość paliwa – paliwo starzeje się i wchodzi w reakcje z gumowymi częściami gaźnika zatyka dysze itp., przez co w nowym sezonie urządzenie często nie chce odpalić. 

Sprawdzenie stanu świec

Konserwację świeć zaczyna się od wyczyszczenie ich z wszelkich zanieczyszczeń, a najlepszym sposobem jest skorzystanie ze specjalistycznego sprayu – przede wszystkim czyścimy nagar szczotka drucianą i ustawimy szczelinę szczelinomierzem. Pamiętaj, by je wymieniać regularnie – przyjęta jest zasada, że co 100 godzin czasu użytkowania kosiarki, ale lepiej robić to co sezon, ponieważ ich wymiana zapobiega spadkowi mocy silnika.

Wymiana oleju 

Wymiana oleju to ostatni krok, który trzeba powtarzać po przepracowaniu przez kosiarkę około 25 godzin, co pomaga zapewnić ochronę części i wydłużenie czasu eksploatacji. Olej opróżnia się ze zbiornika przy pomocy specjalnej pompki, co czasami jest dość skomplikowaną czynnością, więc lepiej powierzyć ją profesjonalistom.   

Te siedem kroków to sekret do utrzymania kosiarki spalinowej w odpowiedniej kondycji na długi czas. Najlepiej zlecić to specjalistom, którzy posiadają specjalne urządzenia, dzięki czemu konserwacja będzie przeprowadzona dokładnie i profesjonalnie, a kosiarka będzie nam służyć bez problemu przez wiele sezonów. a

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP