Nawadnianie ogrodu

Utrzymanie stale nawodnionej ziemi w ogrodzie jest zadaniem niełatwym, zwłaszcza gdy słońce zaczyna coraz intensywniej świecić, a rośliny potrzebują większych ilości wody. W jaki sposób zatem skutecznie nawadniać ogród?

Dlaczego nawadnianie jest takie ważne?

Rośliny, aby rosnąć muszą mieć dostęp do wody, światła i soli mineralnych. Jeśli któregokolwiek z tych elementów zabraknie, zielenina po prostu zmarnieje. O ile dwa ostatnie elementy nie do końca zależą od człowieka, to o tyle pierwszego z nich musi on zwykle dostarczać sam. Dzięki odpowiedniemu nawadnianiu, zgodnie z zapotrzebowaniem poszczególnych gatunków, można cieszyć się pięknym ogrodem ze zdrowymi roślinami.

Jakie istnieją sposoby na nawodnienie ogrodu?

podlewanie konewkąSposobów na utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w ogrodzie jest wiele. Oczywiście klasycznie można podlewać rośliny za pomocą konewki, ale metoda ta sprawdzi się jedynie w sytuacji, gdy nie ma się zbyt dużo roślin, w przypadku większej plantacji będzie to zwyczajnie uciążliwe. Alternatywą jest korzystanie z węża ogrodowego, dzięki temu jest stały dostęp do wody i można dotrzeć także do miejsc trudno dostępnych. Popularne są także samodzielne zraszacze, które sprawdzą się szczególnie w momencie, gdy chce się podlać trawę. Warto pamiętać, że tego typu zabiegi powinno się wykonywać przed wschodem słońca lub po jego zachodzie, bowiem intensywne promienie wysuszą ziemię i spowodują, że woda zanim dotrze do roślin, po prostu wyparuje.

Jaki system nawadniania wybrać i dlaczego?

automatyczny system nawadnianiaCoraz częściej ogrodnicy decydują się na automatyczny system nawadniania. Dlaczego? To rozwiązanie oznacza przede wszystkim wygodę – nie trzeba wcześnie wstawać i spędzać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin na podlewaniu roślin. Poza tym ma to także zalety ekonomiczne – pozwala racjonalnie wykorzystać wodę, doprowadzając ją bezpośrednio do roślin. Istnieją dwa rodzaje tej metody: instalacja nawadniająca i linia kroplująca. Pierwsza z nich to po prostu zintegrowany system zraszaczy, umieszczonych w różnych częściach ogrodu, ustawionych na konkretny czas działania. Ich przewody najczęściej umieszcza się pod ziemią. Ta metoda sprawdzi się szczególnie w przypadku trawy. Drugi typ instalacji składa się z rur i mikrorur, a także z kroplowników, doprowadzających wodę bezpośrednio do korzeni roślin, co będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku ogrodu warzywnego. Warto mieć na uwadze, że każdą z tych instalacji należy oczyścić minimum dwa razy do roku i trzeba pamiętać, aby spuścić z niej wodę na zimę.

Chcąc zadbać o ogród należy wybrać optymalne rozwiązanie dotyczące nawadniania. Trzeba także pamiętać, że woda jest jednym z trzech składników niezbędnych roślinom do życia, nie może jej zatem zabraknąć.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP