Opryski drzew owocowych – o czym należy pamiętać?

opryski-drzew-owocowych

Niezależnie od tego, czy posiadamy wielohektarowy sad czy tylko kilka roślin w przydomowym ogródku, drzewa owocowe wymagają opryskiwania. Pokrycie ich kory bakteriobójczymi specyfikami pozwala cieszyć się pięknymi i zdrowymi owocami. Jak wykonać opryski drzew owocowych, żeby nie zaszkodzić roślinom?

Opryski drzew – jak to robić?

opryski-drzew-owocowychOpryski drzew owocowych powinny być wykonywane wczesną wiosną, jeszcze zanim otworzą się pąki liściowe, gdyż tylko wtedy substancje aktywne zadziałają tak, jak obiecują to producenci środków ochrony roślin. Na skuteczność oprysków wpływa też wiele innych czynników, między innymi sposób aplikacji – musi być ona dokładna. Warstwą środka chemicznego trzeba pokryć całą powierzchnię pnia oraz gałęzie. Jednak to nie wszystkie reguły, jakich trzeba przestrzegać, by ten zadziałał. Ważna jest też pogoda, jaka panuje podczas wykonywania oprysków, bowiem nie powinno być wtedy ani wietrznie, ani słonecznie, nie może też padać, ponieważ deszcz zmyłby warstwę substancji ochronnej, zanim zdążyłaby ona się wchłonąć. Na skuteczność działania wiosennych oprysków drzew wpływa też temperatura, w której sam zabieg został przeprowadzony – należy stosować się do wskazówek zapisanych na opakowaniu specyfiku. Duży wpływ na sprawność wykonywania oprysków ma wykorzystywany sprzęt – do tego typu zadań najlepiej użyć opryskiwacza ciśnieniowego.

Wiosenne opryski drzew

Wykonanie oprysków drzew owocowych pozwala uchronić je przed wieloma chorobami, które ze względu na zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się, mogą zniszczyć roślinność nawet w całym ogrodzie. Dlatego też należy walczyć przeciwko najpoważniejszym grzybom i bakteriom, które zagrażają drzewom i krzewom rosnącym w naszym sadzie. Do najgroźniejszych chorób należy kędzierzawość liści brzoskwini, która atakuje roślinę wczesną wiosną i jest prawdziwą zmorą sadowników. Aby uchronić drzewa przed rozwojem tego schorzenia, odpowiedni oprysk należy wykonać w okresie nabrzmiewania pąków, a więc nawet pod koniec lutego. Równie niebezpieczny co kędzierzawość jest parch jabłoni, który objawia się ciemnymi plamami na liściach i owocach, dodatkowo powodując ich korkowacenie. Na szczęście odpowiednio wykonany wiosenny oprysk pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyko jego wystąpienia.

Ekologiczne opryski drzew owocowych

opryski-drzew-owocowychWielu sadowników stara się unikać oprysków, ponieważ są przekonani o ich szkodliwości, jednak nie zawsze trzeba wybierać między ekologiczną uprawą a zdrowiem roślin, gdyż istnieje wiele naturalnych substancji, które z powodzeniem można wykorzystać do wiosennych oprysków. Przedwiośniem w ogrodzie świetnie sprawdzają się olej parafinowy i rycynowy – otaczają one drzewo tłustą powłoką, pod którą szkodniki duszą się i giną. Niestety, używając w pełni naturalnych rozwiązań, trzeba liczyć się z ich nieco mniejszą skutecznością, dlatego w niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie chemicznego środka ochrony roślin, który jest dopuszczony do stosowania nawet na ekologicznych uprawach. Do tej grupy oprysków zaliczają się między innymi fungicydy miedziowe, które znajdują szerokie zastosowanie w ochronie drzew i krzewów przed różnego rodzaju chorobami.

Mimo wielu kontrowersji jakie krążą wokół tematu opryskiwania roślin, nie warto rezygnować z tej formy ochrony drzew i krzewów. Dostępnych jest przecież wiele przyjaznych środowisku środków, których stosowanie jest w pełni bezpieczne również dla człowieka.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP