Sadzenie oraz przycinanie drzew i krzewów

sadzenie-drzew

Jesień to bardzo pracowity czas dla ogrodników. Bardzo ważne jest wykonanie niektórych zabiegów przed zimą, by w kolejnym sezonie móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami. Jednym z ważniejszych zadań jest sadzenie oraz przycinanie drzew i krzewów. O czym należy pamiętać?

Wybór odpowiednich roślin

Październik to dobry czas, aby w ogrodzie posadzić rośliny z tzw. odkrytym korzeniem, czyli takie, które były uprawiane w szkółce bezpośrednio w gruncie. Należą do nich ozdobne drzewa i krzewy liściaste oraz owocowe, rośliny na żywopłot, a także róże. Sadzi się je przed przymrozkami, czyli od października do listopada. Ważne jest, aby wybrać rośliny bez uszkodzeń, przebarwień lub złuszczeń. Drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami należy posadzić od razu po przywiezieniu do ogrodu, gdyż nie można dopuścić do ich przeschnięcia. Jeśli chodzi o gęstość rozmieszczenia, warto zwrócić uwagę na ich siłę wzrostu, aby żadne rośliny nie dominowały. Drzewa należy sadzić w zależności od ich przewidywanej wysokości: odmiany liściaste mogą osiągnąć wysokość 20 m, stąd też w przypadku szybko rosnących należy sadzić w odstępach 3-5 m, a pozostałe co 1-3 m.

Przygotowanie gleby i sadzenie

Miejsce pod planowane sadzenie drzew i krzewów należy przygotować wcześniej. Powinno się wtedy odchwaścić teren, przekopać ziemię na szerokość dwukrotnie większą od korzenia oraz dodać do niej kompostu i nawozów mineralnych. Większość roślin dobrze rośnie w glebie o odczynie obojętnym, jednakże warto zwracać uwagę na te, które potrzebują kwaśnego podłoża – są to na przykład rośliny wrzosowate. Większość drzew należy sadzić 2-3 cm głębiej niż w szkółce, natomiast w przypadku krzewów o formie krzaczastej jest to 5-8 cm. Jeżeli korzenie rośliny nie rozłożą się swobodnie w dołku, należy go powiększyć. Podczas zasypywania ziemią trzeba też lekko rośliną potrząsnąć, aby ziemia wypełniła przestrzenie między korzeniami, a następnie podlać obficie (5-10 litrów wody).

Czym przycinać drzewa i krzewy?

sadzic-drzewaCzęścią odpowiedniej pielęgnacji jest także podcinanie drzew i krzewów – tym bardziej kiedy są młode. W przypadku krzewów staje się to szczególnie ważne, gdyż usuwanie wierzchołków pędów ma roślinę zagęszczać. Piłę do cięcia należy dostosować do osobistych preferencji. Warto przede wszystkim dostosować moc do rodzaju wykonywanych w ogrodzie prac – im ona jest cięższa, tym wydajniejszej pilarki potrzeba. Wyróżniamy dwie piły: elektryczną oraz spalinową. Ta pierwsza nie emituje żadnych spalin oraz jest nieco obiektywnie cichsza od tej zasilanej paliwem. Piła spalinowa natomiast oferuje dłuższe prowadnice, bo nawet powyżej 45 cm – przeznaczona jest do profesjonalnych prac oraz posiada silnik dwusuwowy, który często jest pojemniejszy od tego w pilarce elektrycznej.

Ważne jest to, aby podczas sadzenia drzew lub krzewów w ogrodzie zadbać o najwyższą jakość pielęgnacji oraz odpowiedzialne umieszczenie w glebie, ponieważ stosowanie się do tego da nam najlepsze efekty, a co za tym idzie – piękny, wymarzony ogród.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP