Łuparka do drewna – jaką wybrać?

luparka-do-drewna

Zimniejsze miesiące wymuszają rozpoczęcie sezonu grzewczego, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów opałowym jest drewno, jednak należy je we właściwy sposób pociąć, aby zmieściło się w otwór pieca. W jaki sposób ułatwić sobie cały proces? Inwestując w odpowiednio dobraną łuparkę do drewna! Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym omawiamy jak dobrze wybrać to urządzenie. 

Czym jest łuparka do drewna?

Profesjonalna łuparka do drewna to urządzenie mechaniczne, dzięki któremu można usprawnić i przyspieszyć proces cięcia drewnianych kloców na mniejsze kawałki. Maszyna ta umożliwia bezproblemowe rozłupywanie oraz rozszczypywanie większych części drewna na takie, które będą bardziej poręczne, dzięki czemu znajdzie zastosowanie nie tylko w przypadku przygotowywania drewna na opał, ale także przy prowadzeniu porządkach w ogrodzie oraz sprawdzają się w tartakach i przy wiatrołomach. Łuparki do drewna dzieli się na rodzaje w zależności od sposobu, w jaki są napędzane.

Rodzaje łuparek 

drewno-na-opalWyróżnić można dwie podstawowe grupy łuparek do drewna. Spalinowe charakteryzują się niezwykle trwałym silnikiem, który jest odporny nawet na niewłaściwy sposób użytkowania. Są bardzo wydajne, a w porównaniu do elektrycznych pod tym względem wypadają znacznie lepiej. Sprawdzą się u osób poszukujących urządzenia do przerobienia znacznych ilości drewna. Ponadto łuparki spalinowe są masywne, o dużych rozmiarach i posiadają wiele możliwości, a wywierany nacisk różni się w zależności od modelu. Silnik napędzany odpowiednim paliwem pracuje dość głośno, co emituje wiele hałasu, dlatego też wymagana jest odpowiednia ochrona słuchu. Z kolei łuparki elektryczne to nieco delikatniejsze i słabsze modele od wyżej wymienionych. Silnik przy niewłaściwym użytkowaniu łatwo ulega uszkodzeniu, jednak działa dość cicho, a wysokiej jakości sprzęt poradzi sobie nawet z twardymi rodzajami drewna do rozłupania. Nie wymaga tylu zabiegów przeglądowych i konserwacyjnych, co rozłupywarki spalinowe. 

Przydatne wskazówki przy wyborze

Przed wyborem dobrze jest zastanowić się gdzie i w jakim celu chcemy używać rozłupywarki. Warto wiedzieć również, że urządzenia poziome są łatwiejsze w obsłudze, miej obciążają kręgosłup, natomiast pionowe umożliwiają rozłupywanie zdecydowanie dłuższych kłód. Waga rozłupywarek jest naprawdę różna w zależności od modelu, dlatego najlepiej wybrać właściwą dla siebie, która spełni wszystkie oczekiwania. Również warto zwrócić uwagę na to, jak długie kłody chcemy ciąć i dobrać do tego rozmiar urządzenia oraz wziąć pod uwagę jeden z najważniejszych parametrów – siłę nacisku, która może różnić się w zależności od modelu jaki wybierzemy.

Zakup łuparki do drewna to dość kosztowna inwestycja, jednak znacznie usprawnia proces kawałkowania drewnianych elementów. Ponadto dzięki temu urządzeniu wykonamy więcej pracy w znacznie krótszym czasie, niż jakbyśmy posługiwali się zwykłą siekierą. Dobrym pomysłem jest zapytanie o poradę w kwestii specjalistów, których można odnaleźć w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP