Odśnieżanie ogrodu – jak robić to prawidłowo?

odsniezanie-ogrodu

Zima często bywa dla ogrodników dość spokojnym czasem, jednak gdy spadnie pierwszy śnieg trzeba pamiętać o podstawowych zasadach usuwania go z terenów wokół domu. Jak zatem prawidłowo wykonać odśnieżanie i jakiego sprzętu do tego użyć?

Przygotuj się do odśnieżania

Cienka warstwa śniegu działa na rośliny jak kołderka, chroniąca je przed mrozami. Jednak grube hałdy wpływają na zmniejszanie dopływu tlenu i zbyt mocne obciążanie. Topniejący i zamarzający znów śnieg jest szczególnie niebezpieczny dla trawników, roślin cebulowych i bulwiastych. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest to, żeby zadbać o regularne odśnieżanie ogrodu. Na początek warto przygotować sobie miejsce, w którym będzie się przechowywać zgromadzony śnieg, by nie przeszkadzał on w dalszych pracach i nie wpływał negatywnie na wizerunek ogrodu. Pamiętaj, że przy tym także o bezpieczeństwie – odgarnięty śnieg nie może być przyczyną ograniczenia widoczności, np. przy wyjeździe z posesji. Wybierz takie miejsce, w którym ciężki śnieg nie spowoduje uszkodzenia nawierzchni czy jej załamania (np. drewnianego tarasu). Przy okazji warto sprawdzić, czy wokół domu nie ma oblodzonych chodników lub zamarzniętych kałuż, które mogą być przyczyną nieszczęśliwego wypadku.

Czym odśnieżać ogród?

odsniezanie-ogroduNa rynku jest dostępnych wiele narzędzi do odśnieżania. Najważniejsze jest to, by przed ich zakupem przeanalizować potrzeby. W przypadku niewielkiego ogrodu zapewne wystarczająca będzie łopata i zapas siły, by uporać się z leżącym śniegiem. Jeśli jednak dysponujesz większą powierzchnią, dobrze jest zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, który zdecydowanie ułatwi i usprawni odśnieżanie. Do średniej wielkości terenów dobrym wyborem będzie odśnieżarka elektryczna, która szybko i skutecznie usunie zaspy śniegu, jednak jej zasięg jest ograniczony dostępem do zasilania. Dobrym rozwiązaniem do dużych ogrodów będzie zakup odśnieżarki spalinowej – to propozycja dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy oczekują niezawodności i szybkości podczas kilkugodzinnych prac. Na uwagę zasługuje też zamiatarka spalinowa. Nie tylko doskonale sprawdzi się podczas odśnieżania, ale także przyda się do pozbycia się zbędnego piasku czy innych drobnych elementów.

Jak odśnieżyć ogród?

Kiedy pierwszy śnieg zacznie stanowić problem dla ogrodu, starajmy się jak najszybciej go pozbyć. Jeśli zaniedbamy to na samym początku, po kolejnych opadach odśnieżanie będzie dużo trudniejsze i zamiast lekkiego białego puchu, będziemy mieli do usunięcia twardą, ciężką warstwę. Trzeba pamiętać również o odciążaniu delikatnych roślin i krzewów – regularne otrzepywanie zalegającego śniegu zminimalizuje ryzyko ich deformacji czy złamania.

Regularne prace w ogrodzie są kluczowe dla jego wyglądu również zimą. Jeśli chcesz się cieszyć pięknymi roślinami i zielonym trawnikiem w nadchodzącym sezonie, musisz pamiętać o regularnym odśnieżaniu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP