Wykorzystanie wody deszczowej

Jesień to pora roku obfitująca w deszczowe dni. Woda deszczowa może być wykorzystywana w ogrodzie i w gospodarstwie domowym. Jest na tyle czysta, że możemy wykorzystywać ją podczas podlewania ogrodu, prac porządkowych, w wc, mycia samochodu, a także do prania.

Jakość zbieranej wody deszczowej uzależniona jest od czystości powierzchni dachu – jest to pierwszy punkt zetknięcia się deszczu z terenem naziemnym, w tym miejscu woda może więc zostać zanieczyszczona.
Istnieje wiele możliwości poboru deszczówki. Najprostszym sposobem jest umieszczenie beczki bezpośrednio pod rynną. Jest to doskonały sposób w przypadku małych gospodarstw domowych, które wykorzystują wodę deszczową na niewielką skalę np. do podlewania przydomowych ogródków. Jest to sposób najprostszy, ale dość uciążliwy i mało higieniczny.

Są również możliwości instalacji profesjonalnych zbiorników, które zyskują coraz więcej zwolenników.  Pozwalają na  większe możliwości wykorzystania wody, a koszty ich wykonania zwracają się po niedługim upływie czasu.  Dobrze wykonany i zainstalowany system może być eksploatowany bez zakłóceń przez wiele lat, nie wymagając niemal żadnych przeglądów i kontroli.

Istnieją dwa rodzaje zbiorników do gromadzenia deszczówki: naziemne oraz podziemne. Wykonane są z wysokiej jakości, nieprzezroczystego polietylenu. Jest to materiał, który zapobiega nagrzewaniu się wody oraz jednocześnie chroni przed światłem, dzięki czemu woda jest czysta i nie rozwijają się w niej bakterie i glony.

Zbiorniki podziemne zakopywane są w pobliżu domu.  Jest to korzystny sposób dla właścicieli mniejszych domów, w których nie ma miejsca na instalację wewnątrz budynku. Warunkiem ich posiadania jest  niski poziom wód gruntowych, a warstwa gruntu nad zbiornikiem nie powinna być większa niż 50 cm.

Instalacja naziemna umieszczana jest bezpośrednio w budynku, a w pomieszczeniu, w którym ma znajdować się  zbiornik, temperatura nie może spadać poniżej zera. Szerokość zazwyczaj nie przekracza 80 cm, istnieje możliwość łączenia zbiorników w baterie, co zależy od indywidualnego zapotrzebowanie właścicieli.

Najdogodniejszą powierzchnią do zbierania wody deszczowej są dachy domów, a także  powierzchnie tarasów i balkonów. Przed zlokalizowaniem wody w zbiorniku, woda zastaje przefiltrowana oraz oczyszczona przez instalację.

Przy doborze urządzeń wykorzystujących deszczówkę, należy kierować się przede wszystkim wielkością zbiornika oraz możliwościami jego instalacji. Wielkość zbiornika uzależniona jest od sposobu późniejszego wykorzystania deszczówki, wielkości ogrodu, lokalizacji geograficznej, powierzchni dachu oraz rodzaju jego pokrycia.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP