Koszenie łąki kwietnej – jak zrobić to prawidłowo?

koszenie łąki kwietnej

Chyba wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że łąki kwietne prezentują się przepięknie – szczególnie wiosną i latem, gdy ich sielski wygląd zachwyca wszystkie osoby przechodzące obok. Wydawać by się mogło, że tego typu powierzchnia nie wymaga żadnej szczególnej pielęgnacji, ale realia są nieco inne. Dowiedz się, jak i kiedy powinno odbywać się koszenie łąki kwietnej oraz co jeszcze robić, aby wyglądała możliwie jak najlepiej. 

Kiedy kosić łąkę?

Częstotliwość koszenia oraz termin wykonania tej czynności zależy od dwóch bardzo ważnych czynników – mowa tutaj o rodzaju roślin oraz o czasie, w którym powierzchnia ma się prezentować najlepiej. Rośliny jednoroczne należy kosić tylko raz w roku, zaraz po ich przekwitnięciu. Zazwyczaj ten czas przypada na wrzesień lub październik. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w kwestii roślin wieloletnich, ponieważ w ich przypadku koszenie powinno się odbywać dwa razy w ciągu roku. Jeśli chcesz, aby przepiękny, kwiatowy dywan prezentował się najlepiej wiosną, zdecyduj się na pierwsze koszenie pod koniec czerwca. Jeżeli jednak marzysz o stworzeniu kolorowego, sielskiego klimatu latem, wykonaj koszenie po raz pierwszy maksymalnie w połowie czerwca. Najlepszym czasem na ponowne wykonanie tego obowiązku jest przełom lipca i sierpnia. Utrzymanie takiego harmonogramu sprawi, że każdego lata będzie można podziwiać coraz piękniejsze i liczniejsze gatunki roślin.

Koszenie łąki kwietnej – jak to zrobić?

koszenie łąki kwietnejOdpowiednia częstotliwość to jeszcze nie wszystko – kluczem do sukcesu jest również to, aby kosić łąkę kwietną prawidłowo. Czynność tę powinno się wykonywać na wysokości 8-10 cm – zbyt niskie przycinanie może być bowiem powodem uszkodzenia rozet liściowych roślin wieloletnich. Kosząc łąki składające się z gatunków, które w teorii mają kwitnąć dłużej niż przez jeden sezon należy pamiętać o tym, aby zostawić siano po koszeniu na polu. Takie działanie pozwala na osypanie się nasion, z których w kolejnym roku urosną nowe kwiaty. Ale co zrobić, aby chociaż trochę ułatwić sobie to zadanie? Najlepiej postawić na sprawdzone urządzenia wysokiej jakości. Na bujnie porośniętych terenach szczególnie dobrze sprawdzają się kosiarki listwowe, w przypadku których nie występują ograniczenia dotyczące wysokości koszonych traw. Bardzo pomocne mogą okazać się również kosy spalinowe, którymi łatwo manewrować i bez problemu można nimi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. 

Koszenie to nie wszystko, czyli kilka słów o pielęgnacji

Łąki kwietne z reguły są dosyć proste w utrzymaniu – nie wymagają nawożenia, a gatunki, które na nich rosną doskonale czują się na glebach ubogich w składniki pokarmowe. Ich podlewanie jest ważne, ale powinno zaprzątać głowę właściciela głównie w okresie kiełkowania nasion (szczególnie w przypadku suchej wiosny). Kłopotem, który prędzej czy później prawdopodobnie się pojawi, są chwasty. Aby możliwie jak najbardziej zminimalizować występowanie tego problemu, należy dobrze przygotować glebę przed wysianiem oraz stosować odchwaszczanie

Łąki kwietne są doskonałą alternatywą dla standardowego trawnika – pięknie się prezentują, a ponadto są bardzo ekologiczne. Różnorodne gatunki rosnące na ich terenach stanowią dom dla wielu pożytecznych owadów. Warto o nią dbać i nie pozostawiać tego typu powierzchni samej sobie – szczególnie ze względu na to, iż koszenie i podlewanie nie jest bardzo wymagające, a pilnowanie kilku zasad może stworzyć przepiękny kwietny dywan.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP