Przygotowanie silnika kosiarki na sezon

kosiarka konserwacja

Sezon ogrodniczy rozpoczął się już na dobre, a ciepło majowego słońca coraz częściej będzie zachęcało do spędzania czasu w ogrodzie. Jednak im bliżej lata, tym więcej obowiązków – póki co, trzeba zadbać o aspekt estetyczny, również poprzez przycięcie trawnika. W ruch idą więc kosiarki, należy jednak pamiętać, że po zimie spędzonej w garażu czy szopie, wymagają one konserwacji. Jak więc zadbać o sprzęt i przygotować go do tegorocznych prac?

Wymiana paliwa i oleju

kosiarkaKonserwację kosiarki po zimie należy zacząć od wymiany paliwa – jego przydatność bez stabilizatora to zaledwie 30 dni. Po tym czasie zaczyna się rozwarstwiać, ponieważ składnikami są wszelkie rozpuszczalniki i substancje kleiste, które mogą powodować korozję. Na przyszłość warto więc pamiętać o stabilizatorach, które ochronią sprzęt przed niekorzystnym działaniem substancji chemicznych. Silnik należy rozgrzać, a następnie wyłączyć i poczekać aż wystygnie, by móc przejść do odlewania paliwa. Ponowne uruchomienie kosiarki pozwoli “spalić” pozostałości w przewodach doprowadzających. Kiedy sprzęt nie będzie chciał odpalić, warto odłączyć świecę zapłonową. Nie jest to konieczne, jednak daje pewność, iż silnik sam się nie załączy i nie spowoduje poważnych obrażeń – w tym momencie można bezpiecznie wykręcić ostrze. Olej natomiast powinno się wypompować lub odlać – w tym celu należy odchylić kosiarkę filtrem, gaźnikiem i tłumikiem do góry, aby uniknąć ich zalania. Kiedy cała zawartość zbiornika spłynie do naczynia, można przystąpić do nalewania nowego oleju.

Czyszczenie spodu kosiarki

Posiekane resztki trawy i innych roślin bardzo często osadzają się na obudowie kosiarki. Jest to brud trudny do usunięcia, jednak niezwykle groźny dla żywotności sprzętu – może przyczynić się do powstawania rdzy oraz negatywnie wpływać na pracę ostrza. Warstwę zanieczyszczenia dobrze jest lekko nawilżyć, a następnie zdrapać za pomocą szpachelki i drucianej szczotki. Podobnemu zabiegowi warto poddać kanał wlotowy do kosza oraz jego wnętrze, ponieważ są to miejsca, w których brud bardzo łatwo zalega. Ostrze również warto wyczyścić oraz naostrzyć – dzięki temu, koszenie będzie dużo bardziej efektywne.

Wymiana filtra i świecy

Ostatni krok w konserwacji kosiarki to sprawdzenie stanu filtra i świecy – aby zapewnić jak najwyższe osiągi, przed sezonem warto wymienić je na nowe, jeśli jednak ich stan jest bardzo dobry, wystarczy tylko delikatne czyszczenie. W przypadku filtra, jest ono niezwykle ważne, ponieważ znajdujące się na nim drobinki blokują dostęp powietrza, które jest niezbędne w procesie spalania. Skutkiem jest generowanie niepotrzebnego zanieczyszczenia oraz nieefektywne wykorzystanie paliwa. Należy pamiętać, aby nie używać do tego sprężonego powietrza, ponieważ taka praktyka może doprowadzić do trwałego uszkodzenia filtra. Proces wymiany świecy jest bardzo prosty i nie zajmuje wiele czasu. Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, że używany jest odpowiedni model. Świeca nie może być wkręcona ani za mocno, ani zbyt delikatnie – warto do tego celu użyć klucza dynamometrycznego. Niezwykle istotne jest dbanie, aby świeca nie upadła na ziemię – może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń i niezdatności do dalszego użytkowania.

Amatorzy ogrodnictwa często nie zdają sobie sprawy jak istotne jest dbanie o silnik kosiarki spalinowej – po konserwacji będzie odpalać z dużo większą łatwością, a do środowiska będzie płynęło znacznie mniej szkodliwych związków. Odpowiednia konserwacja silnika kosiarki wydłuży także jego żywotność, dzięki czemu sprzęt będzie sprawdzał się przez długie lata.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP