Gwiazda betlejemska – bożonarodzeniowy symbol

Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska od lat stanowi nieodłączny element i symbol Świąt Bożego Narodzenia, dlatego też w tym okresie wiele osób decyduje się na jej zakup. Warto zadbać, aby roślina ta przetrwała więcej niż jeden sezon i również w przyszłym roku zachwycała swoim pięknem, tworząc świąteczny nastrój.

Plantacja poinsecjiEuphorbia Pulcherrima, czyli europejska nazwa gwiazdy betlejemskiej, wywodzi się z Ameryki Środkowej i Meksyku, jednak na popularności zyskała w kalifornijskim Hollywood. Paul Ecke, zafascynowany rosnącymi wokół jego kalifornijskiej farmy roślinami, postanowił sprzedawać je jako kwiaty bożonarodzeniowe. Nie bez przyczyny jest to gwiazda – nabyć ją było można w prestiżowych lokalizacjach, takich jak Sunset i Hollywood Boulevard w Los Angeles, gdzie dzisiaj mieści się sławna Walk Of Fame, czyli aleja gwiazd. Właściciel farmy zachęcony odniesionym sukcesem, efektywnie powiększał uprawy i wkrótce roślina ta stała się popularna w całym kraju.

Światową popularność rośliny zapewnił pierwszy ambasador USA w Meksyku, Joel Poinsett, który dwieście lat temu przesłał kilka roślin do Filadelfii i to na jego cześć otrzymała nazwę poinsettie – poinsecja.  Wraz z biegiem czasu dotarła też do Europy, gdzie została nazwana najpiękniejszą rośliną z rodziny euphorbia – pulcherrima.

PoinsecjaZ okresem Bożego Narodzenia kojarzy się przede wszystkim kolor czerwony i to właśnie ta odmiana gwiazdy bożonarodzeniowej est najbardziej popularna, choć można wybierać także spośród odcieni różu, beżu, pomarańczowego czy żółtego. Dostępne są również odmiany różniące się tonacją zielonych liści, jednak to te ciemniejsze uważane są za najtrwalsze. Równie duża dowolność istnieje w wielkości gwiazdy betlejemskiej, ponieważ oprócz standardowych, rosnących do 35-40 cm, można znaleźć też nieco mniejsze, a nawet miniaturowe.

Utrzymanie rośliny w odpowiedniej kondycji nie należy do najtrudniejszych zadań, jednak warto nabyć wiedzę niezbędną do tego, aby pięknie kwitła w następnych latach. Jedną z najważniejszych informacji jest to, że poinsecja nie lubi zimna. Należy więc zwrócić uwagę na to uwagę już przy zakupie i w związku z tym najlepiej jest nabywać ją w kwiaciarniach, gdzie ma odpowiednie warunki. Nawet mała i krótkotrwała dawka zimnego powietrza może spowodować opadnięcie liści tuż po drugim święcie.

Kwiat bożonarodzeniowyGwiazda betlejemska powinna być postawiona w dobrze naświetlonym miejscu, w temperaturze pokojowej. Należy do roślin lubiących umiarkowaną wilgotność, dlatego też podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nie mokre. Najlepszym rozwiązaniem będzie podlanie jej dwa razy w tygodniu. W okolicach lutego roślina zaczyna przechodzić w stan spoczynku i gubi liście. W celu ułatwienia jej tego procesu, należy przyciąć pędy na wysokość ok. 20 cm i odstawić w chłodniejsze miejsce, bez dostępu do światła przynajmniej przez 8 tygodni po 14 godzin dziennie. Pod koniec kwietnia należy przesadzić roślinę do większej doniczki ze świeżą glebą oraz przenieść do ciepłego i naświetlonego pomieszczenia, nie zapominając o intensywnym nawożeniu oraz podlewaniu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP