Marzec w sadzie – jakie prace należy wykonać?

marzec-w-sadzie

Marzec kojarzy się przede wszystkim z budzącą się do życia przyrodą i nadchodzącym powiewem wiosny. To również dobry czas na przygotowanie sadu do rozkwitu po zimie. Warto zrobić to dokładnie i bez pośpiechu, a owocowe drzewa na pewno w przyszłości odwdzięczą nam się bogatymi plonami.

Przycinanie drzew owocowych

Pierwszą zasadą, którą należy się kierować jest to, aby nie przycinać drzew, którym już wykształciły się pąki – takie gałęzie pozostawiamy do dalszego rozwoju. Warto zatem określić kolejność prac: zaczynamy od jabłoni, gruszy i śliw. Następnie przechodzimy do moreli i brzoskwiń, jednak je najlepiej przyciąć po wybarwieniu się pąków. Wiśnie i czereśnie pozostawiamy do późnego lata – najlepiej zabrać się za nie po zbiorach. Istnieją dwa rodzaje nacięć: “na obrączkę”, czyli jak najbliżej pnia oraz “na czop”, to znaczy pozostawiając 10-15 cm gałęzi przy pniu. Do tych prac pomocny będzie dobrej jakości sekator. Nie może on być tępy, najlepiej jakby był idealnie naostrzony dzięki czemu gałęzie damy radę obciąć jednym, zdecydowanym ruchem.

Opryski w sadzie

Opryski przeprowadza się w celu zapobiegania rozwojowi chorób drzew szczególnie tak zwanej kędzierzawości liści. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać w czasie, kiedy na drzewach nie są one jeszcze widoczne. Polecanym środkiem jest Miedzian 50 WP stosując dawkę 10 gram rozrobionego w 1 litrze wody. Opryski wykonuje się kiedy temperatura powietrza wynosi minimum 6 stopni Celsjusza – trzeba pamiętać, że na sezon można przeprowadzić tylko jeden taki zabieg. Dobrym pomysłem jest zakup opryskiwacza, którego pojemność można wybrać w zależności od własnych preferencji. Najlepiej kupić nieco mniejszy model, aby jego noszenie nie sprawiało problemów i nie obciążało nadmiernie kręgosłupa.

Sadzenie nowych drzew i krzewów

marzec-w-sadzieMarzec jest dobrym czasem na sadzenie młodych drzew owocowych i krzewów: malin, jeżyn, moreli, brzoskwiń. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie dołków dwa lub trzy razy większych od rozmiarów korzenia czy doniczki. Do kopania w ziemi niezbędny będzie dobry szpadel ze spiczastą końcówką. Pamiętaj, że nie warto sadzić krzewów, gdy ziemia jest jeszcze zamarznięta. Przed umieszczeniem rośliny w wykopanym dole, wysyp na jego dno żyzną ziemię lub świeży kompost. Następnie włóż ostrożnie roślinę, zasyp oraz obficie podlej wodą. Warto wziąć pod uwagę, że niezbędne będą tutaj narzędzia, takie jak grabki do zasypywania i wyrównywania ziemi wokół drzewka czy krzewu oraz konewka do podlewania.

Wraz z nastaniem pierwszych dni marca warto zaplanować pewne prace sadownicze i odpowiednio się do nich przygotować. Dobrym pomysłem będzie sporządzenie planu przycinania drzewek, oprysków oraz sadzenia nowych roślin. Można także przygotować sobie wcześniej sprawdzony sprzęt ogrodniczy, by być gotowym na wiosnę.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP