Trawnik z rolki, czyli murawa dla niecierpliwych

Posiadanie idealnego trawnika to marzenie wielu ogrodników. Okazuje się, że nie jest to takie łatwe zadanie. Upalne lato i wysokie temperatury charakteryzujące minione lato, w połączeniu z niewystarczającą pielęgnacją, mogły przyczynić się do złego stanu murawy. Można więc zasiać trawę od nowa albo…kupić trawnik z rolki.

Rozkładanie trawy z rolkiRozwiązanie takie stanowi ciekawą alternatywę dla osób zabieganych lub niecierpliwych, gdyż efekt widoczny jest natychmiast. Dostępne są 2 warianty tego typu darni: trawa wysiewana bezpośrednio na grunt lub na warstwę torfu umieszczonego na folii. Kupno trawy rolowanej nie jest tanie, jednak tego typu zielone skwery posiadają wiele zalet, które przyćmiewają poniesione na początku nakłady finansowe.

Uzyskanie wspaniałego efektu w tak krótkim czasie to niewątpliwie najważniejsza cecha tego typu murawy. Wykorzystanie gotowych płyt trawnikowych zalecane jest szczególnie na terenach wyróżniających się znacznym nachyleniem, na których trawnik z tradycyjnego siewu trudno wyhodować, gdyż częste opady deszczu mogą powodować spłukiwanie nasion. Kupując trawę w rolce można od razu widzieć, jakiego jest ona gatunku i jakości – wysiewając ją samodzielnie, nie można mieć nigdy pewności, że zasiało się czyste nasiona trawy, nie zaś na przykład przemieszane z nasionami chwastów.

Darń rolowanaWielu ogrodników decyduje się na użycie darni rolowanej, gdyż można ją zakładać nawet w okresie wegetacyjnym. Oczywiście najbardziej wskazanym czasem na jej rozłożenie jest wiosna lub lato, gdyż wówczas znacznie szybciej się zakorzenia, ale akceptowane jest również „posadzenie” jej w trakcie jesieni.

Przed kupnem trawy należy odpowiednio przygotować podłoże, by przywiezione rolki móc od razu rozwinąć. Przygotowania są podobne, jak przy trawnikach z siewu. Gleba, która ma zostać pokryta płatami darni, powinna być pulchna oraz bogata w składniki odżywcze. Należy usunąć z niej chwasty, korzenie oraz inne zanieczyszczenia. Dodatkowo, trzeba zwrócić uwagę na wyrównanie powierzchni, na przykład za pomocą walca – pozwoli to na równomierne rozłożenie zwojów.

Ostatnia czynność to układanie trawnika. Najlepiej zrobić to od razu po dostawie. Warstwy umieszcza się na gruncie naprzemianlegle, analogicznie jak cegły w murze. Należy być bardzo ostrożnym i dokładnym. Pojedyncze fragmenty trzeba dociskać do ziemi, dlatego po zakończeniu prac wskazane jest także ponowne wykorzystanie walca, w celu uzyskania jeszcze lepszego poziomu utwardzenia. Obowiązkowym zadaniem jest podlewanie nowo powstałego trawnika przez okres 2 tygodni.

Idealny trawnikPielęgnacja tego typu murawy w niczym nie różni się od tej samodzielnie zasadzonej. Nawadnianie, koszenie oraz nawożenie to kluczowe działania. Podczas koszenia zaleca się zostawiać co najmniej 1/3 wysokości źdźbła. Istotna jest również wertykulacja, gdyż ogranicza możliwość zaatakowania przez szkodniki.

Darniowa trawa rolowana to najskuteczniejsza metoda na posiadanie pięknego ogrodu. Rozwiązanie to pozwala w bardzo szybki sposób zamienić nieciekawy krajobraz w piękny i zielony. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz nawożeniu. Zadbany trawnik z pewnością będzie ozdabiać działkę i stanowić piękne tło dla rosnących w pobliżu kwiatów i krzaków.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP