Cytrusowy ogród w mieszkaniu

Herbata z cytryną, kawałki pomarańczy maczane w cukrze, sok z grejpfruta czy mandarynki – większość z nas lubi cytrusy. Jedni te bardziej kwaśne jak cytryna, a inni słodkie pomarańcze, które dojrzewały w hiszpańskim słońcu. Oprócz tego, że nadają się do spożycia na wiele sposobów, spełniają kilka pożytecznych funkcji. Najbardziej znane jest działanie zbawiennej dla zdrowia witaminie C, która pomaga zwalczyć przeziębienie. Również zawarty w cytrusach potas oraz wapń skutecznie chronią nasz organizm przed nowotworami. Wyciąg z owoców cytrusowych jest składnikiem wielu kosmetyków, które mają działać na skórę twarzy, ciała oraz włosy. Cytrusowe drzewka można z powodzeniem hodować w domu.

Drzewka cytrusowe uprawiane są głównie w krajach Dalekiego Wschodu. Dogodne warunki klimatyczne i wysokie temperatury, jakie tam panują gwarantują odpowiedni wzrost drzewka i dojrzewanie owoców. Jednak nic straconego, jeśli nawet klimat, w którym żyjemy jest bardziej surowy i kapryśny. Obecnie na rynku miłośnicy wszelkich roślin mogą zakupić nasiona, w tym i cytrusów, które umożliwiają ich wyhodowanie w domowym zaciszu lub w specjalnie stworzonej do tego oranżerii. Jednak należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli wykorzystamy nasiona, to owoce na samym w sobie i tak ładnym drzewku, które zaczyna kiełkować po ok. 4 tyg, pojawiają się często dopiero po 10 latach, a czasem trzeba czekać i dłużej. Istnieje jednak rozwiązanie dla niecierpliwych i wówczas owocami można cieszyć się w przeciągu trzech lat od zasadzenia. W tym wypadku należy wykorzystać owocujące drzewko i pobrać sadzonki. Dalsza pielęgnacja w obu przypadkach wygląda tak samo i dotyczy wszystkich rodzajów cytrusów.

Dla drzewek cytrusowych najlepiej jest wybrać glebę próchniczą o odpowiednim stopniu zakwaszenia. Po zasadzeniu nasion lub też gotowej sadzonki doniczkę należy umieścić w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Najlepiej, aby był to parapet, który znajduje się od południowej strony, a optymalna temperatura powinna wahać się między 20 a 25 stopni Celsjusza. Jednak należy pamiętać, że od października do kwietnia drzewko wchodzi w stan spoczynku i wówczas najlepiej służy mu pobyt w przyciemnionym i w miarę chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. Niekorzystnie na drzewka cytrusowe może wpływać dotykanie liści, wycieranie ich nazbyt często oraz nieustanne podlewanie i stosowanie środków wspomagających czy przyspieszających wzrost.

Poniżej prezentujemy się kilka ważnych wskazówek dotyczących pielęgnacji roślin cytrusowych:

  • Drzewko należy podlewać w momencie, kiedy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce jest odrobinę wyschnięta. Nie należy podlewać rośliny na zapas (wówczas może zgnić).
  • Listki rośliny powinny być zraszane miękką wodą przynajmniej raz dziennie. Najlepsza będzie woda przegotowana wcześniej i wystudzona.
  • Co pewien czas należy przyciąć pędy, gdyż kształt drzewka można formować na wiele sposobów.
  • Dopiero po roku od zasadzenie drzewka można rozpocząć jego nawożenie. Należy stosować przeznaczone dla cytrusów płynne nawozy, a czynność nawożenia powtarzać co dwa tygodnie.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP