Komary – jak z nimi walczyć?

Ogród to miejsce, w którym latem spędza się mnóstwo czasu – zaprasza znajomych, opala czy grilluje. Kto nie marzy o spokojnym wieczorze na hamaku, gdzieś w zaciszu własnego ogrodu? Mogłoby się wydawać, że nic nie jest w stanie zakłócić tej sielanki. A jednak, jest coś, co potrafi zepsuć nawet najbardziej skrzętnie zaplanowany wieczór w ogrodzie – komary. Jak z nimi walczyć? Czy sięgać po chemię? Czy może warto sprawdzić stare, domowe sposoby?

BazyliaNie każdy wie, że komary, które tak usilnie uprzykrzają ludziom życie, to wyłącznie samice, bo tylko one żywią się krwią. Samcom, które giną zaraz po kopulacji, wystarczy nektar kwiatów. Kolejną ciekawostką jest fakt, że owady te „widzą” ciepło ludzkiego lub zwierzęcego ciała, potrafią wyczuć pot, a nawet zwiększone stężenie dwutlenku węgla, który pojawia się w momencie wydychania powietrza. Larwy komarów, aby dojrzeć, muszą przebywać w wodzie, właśnie dlatego najwięcej owadów spotyka się w miejscach, gdzie występuje ona w dużych ilościach.

W walce z komarami warto zacząć od sposobów, które stosowane są już od wieków. Dobrze jest przygotować się na obecność komarów jeszcze zanim się pojawią. Wystarczy posadzić w doniczkach rośliny, które skutecznie je odstraszą zapachem, a dodatkowo będą ozdobą ogrodu jak np. pelargonie, kocimiętka czy bazylia.

Można również bezpośrednio przygotować swój organizm, by sam bronił się przed insektami. Wystarczy przyjmować witaminę B6 lub jeść duże ilości cebuli i czosnku. Dzięki temu pot zmieni skład i zapach, przez co stanie się mniej atrakcyjny dla owadów. Jeśli ktoś nie lubi cebuli i czosnku, może je też wykorzystać w inny sposób, wykładając plastry na talerzyku i umieszczając go na parapecie, tarasie czy w altance ogrodowej. Do innych sposobów zaliczyć można także smarowanie skóry olejkami eterycznymi: waniliowym lub cynamonowym. Przy tej metodzie należy pamiętać o smarowaniu ciała co ok. pół godziny, z racji szybkiego parowania olejków. Można też nasączone octem gąbki rozłożyć w różnych miejscach w domu czy ogrodzie.

Spirala zapachowaOprócz naturalnych sposobów wykorzystuje się również, stworzone z myślą o walce z komarami, środki chemiczne. Obecnie na rynku znaleźć można szeroką gamę olejków czy też innych preparatów, które stosuje się bezpośrednio na skórę. Tego typu substancje przydają się kiedy istnieje potrzeba szybkiego załatwienia sprawy, np. grillując z przyjaciółmi na działce. Preparaty te działają odstraszająco przez bardzo intensywny zapach. Dodatkowo, można stosować świece przeciwkomarowe, pałeczki i spirale zapachowe czy odstraszacze ultradźwiękowe. Warto także zastosować elektrofumigator, który skutecznie ochroni przed owadami. Jest to urządzenie, które po podłączeniu do prądu uwalnia szkodliwe dla nich substancje. Świetnie nadaje się do wykorzystania w pomieszczeniach mieszkalnych, gdy komary nie pozwalają na spokojny sen.

Mimo że są dla ludzi zmorą i zdecydowanie przeszkadzają, należy pamiętać, że wystarczy postępować odpowiednio – korzystać z dostępnych środków, by skutecznie pozbyć się komarów. W przypadku planowania większej imprezy w plenerze, zamiast skupiać się wyłącznie na jedzeniu i rozrywkach, warto pomyśleć też o zabezpieczeniu przed komarami, bo nawet najlepsze dania nie będą smakowały, gdy co chwilę będzie trzeba odganiać latające stworzenia.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP