Uprawa kiełków w domu krok po kroku

uprawa-kielkow

Bardzo długo uprawa kiełków kojarzyła się większości z rzeżuchą hodowaną tylko na Wielkanoc, jednak w ostatnim czasie dużo osób zaczęło doceniać ich pozytywny wpływ na zdrowie oraz uniwersalność, gdyż dodawać je można do niezliczonej ilości potraw z kuchni całego świata. Jak uprawiać je w domu tak, aby czerpać z nich wszystkie możliwe właściwości prozdrowotne?

Jakie korzyści płyną z uprawy kiełków w domu?

Kiełki posiadają one niezwykle cenne właściwości, które różnią się od siebie w zależności od gatunku rośliny. Wszystkim znane kiełki rzeżuchy to źródło witamin A, B, C, K, białka i soli mineralnych. Działają one moczopędnie, wzmacniają paznokcie i włosy, a także dbają o prawidłową pracę tarczycy. Równie popularne kiełki rzodkiewki pomagają podczas przeziębienia, oczyszczają zatoki i przyśpieszają przemianę materii. Kiedy posiada się problem z zębami i kośćmi, warto dodawać do posiłków kiełki słonecznika, a kobietom w ciąży poleca się kiełki soczewicy. Kiełki lnu (siemię lniane) obniżają poziom złego cholesterolu i przeciwdziałają miażdżycy. Wszystkie z wymienionych na spokojnie można hodować w domu i cieszyć się nimi każdego dnia.

Metody uprawiania kiełków w domu

uprawa-kielkowIstnieje kilka metod uprawiania kiełków, jednak wszystkie są jednakowo proste. Niezależnie od wyboru sposobu, wszystkie gatunki powinno się uprawiać w miejscu z równomiernym dostępem do światła, ale nie narażonym bezpośrednio na działania promieni słonecznych. Najbardziej znaną metodą jest uprawa kiełków w słoiku, z użyciem gazy zamiast pokrywki. Nasiona zalewa się przegotowaną, letnią wodą i zostawia na kilka godzin. Po upływie tego czasu trzeba wylać jej pozostałość przez gazę, a czynność powtarzać minimum dwa razy dziennie. Tą metodą można hodować kiełki rzodkiewki, słonecznika, kozieradki, soczewicy, buraka i fasoli mung. Kolejnym znanym sposobem hodowli, rozsławionym przez rzeżuchę, jest uprawa kiełków na wacie. Wystarczy umieścić nasiona na talerzu, a całość przykryć wilgotną watą, pilnując, aby ta nie wyschła lub nie była zbyt mokra. Oprócz rzeżuchy, na wacie lubią się rozwijać także kiełki lucerny, gorczycy i lnu. Dla osób, które lubią ułatwione zadania istnieje także sposób uprawiania kiełków w specjalnej kiełkownicy. Posiada ona kilka warstw, więc można jednocześnie zasiać kilka gatunków roślin. Cała metoda polega na tym, że rozsypuje się na niej nasiona i przepłukuje przegotowaną, letnią wodą około trzech razy dziennie. Specjalnie opracowany system powoduje, że jej nadmiar automatycznie spływa na najniższą warstwę kiełkownicy, dzięki czemu nasiona posiadają zawsze odpowiednią ilość wilgoci do pełnego i szybkiego rozwoju. Niezależnie od wybranego sposobu uprawiania, trzeba pamiętać o częstym myciu naczyń wykorzystanych do produkcji oraz dezynfekcji (np. alkoholem), aby nie doprowadzić do powstania pleśni i grzybów, natomiast wyhodowane i gotowe do spożycia kiełki powinno się osuszyć z nadmiaru wody i przechowywać w lodówce. Są one zdatne do jedzenia przez około siedem dni.

Metody uprawiania kiełków są niezwykle łatwe i przystępne dla każdego. Wystarczy niewielki nakład pracy i pieniędzy, żeby cieszyć się świeżymi pędami roślin. Warto wykorzystać wiedzę jak je uprawiać, aby urozmaicać swoje posiłki o niezbędne dla zdrowia wartości odżywcze, których nierzadko brakuje w ciągłym pędzie życia.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP