Uprawa truskawek na balkonie

Wydawać by się mogło, że truskawki to rośliny wyłącznie ogrodowe. Nic bardziej mylnego. Coraz częściej stają się elementem wystroju balkonu, zachwycając nie tylko swoim wyglądem, ale także aromatem i smakiem. W jaki sposób je sadzić i pielęgnować, by dłużej cieszyć się ich pięknem? Oto sekrety uprawy truskawek na balkonie!

Najbardziej odpowiednim i zarazem najczęściej wybieranym rodzajem są truskawki pnące. Swoją popularność zawdzięczają obfitemu owocowaniu oraz efektownemu wyglądowi, dzięki któremu wydają się bardzo dekoracyjne. Zarówno amatorzy, jak i profesjonalni ogrodnicy ze względu na słodki smak owoców najczęściej poszukują takich odmian jak “Albion” i “Super Star”. Dobrze sprawdzają się także gatunki mrozoodporne, wśród których prym wiedzie “Temptation”. Jeżeli zależy nam na dłuższym zbiorze owoców, w sklepach ogrodniczych warto poszukać późnych odmian “Kent” i “Vikat”.

wiszace truskawkiRośliny te można sadzić pojedynczo lub w połączeniu z innymi. W wiszących donicach lub stojących drewnianych skrzyniach należy zostawić odpowiednie odstępy, by zapewnić miejsce do swobodnego rozwoju pędów. Flancowanie można rozpocząć po ustąpieniu ostatnich przymrozków. Najbardziej odpowiednim miejscem ekspozycji truskawek są obszary otwarte z dużym dostępem do naturalnego światła. Rośliny te nie lubią suchego podłoża, należy je zatem często podlewać, w zależności od potrzeb. Nie można jednak przesadzić, ponieważ zbyt duże nawodnienie wspomaga powstawanie grzybicy. Lepszy rozwój zapewni im ziemia bogata w torf, kompost i odrobinę piasku. Można także wykorzystać łatwo dostępne nawozy mineralne, takie jak na przykład biohummus. Nie zaleca się stosowania substancji chemicznych ze względu na przeznaczenie owoców do spożycia. Truskawki powinny być umieszczone w głębokich i szerokich donicach, ze względu na silnie rozgałęziony system korzeniowy, który posiadają. W celu zapewnienia lepszego owocowania jesienią należy przycinać pędy owocowe oraz regularnie usuwać suche i stare liście. Przy odpowiedniej opiece truskawki pnące kwitną aż do późnej jesieni.

truskawki w doniczceBalkonowe truskawki to nie tylko oryginalna ozdoba i element wystroju, ale także korzyści płynące z ekologicznej uprawy owoców. Można ich użyć do produkcji dżemów, kompotów. Stanowią także doskonały dodatek do ciast, koktajli i deserów. Aby owoce zachowały swój smak i aromat należy zbierać je w trakcie suchej, słonecznej pogody, w przeciwnym razie spowoduje to ich gnicie.

Truskawki stały się prawdziwym trendem wśród balkonowej uprawy roślin. Stanowią nie tylko doskonałą dekorację, ale są źródłem zdrowych i pełnowartościowych owoców. Warto o nie troskliwie dbać i chronić je przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Z pewnością odwdzięczą się swoim urzekającym wyglądem i pysznie smakującymi owocami.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP