Rośliny zimozielone ozdobą zimowego ogrodu

rosliny-zimozielone-ozdoba-ogrodu

Jesienią i zimą każdego roku wielu ogrodników dopada chandra. Po wiośnie, pełnej kwiatów i kolorowym lecie przychodzi szary i ponury obraz, który utrzyma się kilka dobrych miesięcy. Jeżeli chcesz to zmienić i sprawić, żeby Twój ogród zachwycał również w zimnym okresie, przyjrzyj się gatunkom roślin zimozielonych. Znajdziesz je zarówno w odmianach liściastych, jak i iglastych.

Rośliny zimozielone liściaste

rośliny liściaste zimozieloneOdmiany zimozielone swoją nazwę zawdzięczają faktowi, iż w okresie zimowym nie tracą listowia. Często zmieniają jedynie nieco barwę na mniej wyrazisty odcień. W Polsce panuje klimat względnie umiarkowany, który stanowi przejście między ciepłym i suchym panującym na południu Europy a zimnym, kontynentalnym w jej wschodniej części. Niesprzyjające warunki atmosferyczne niestety nie stanowią idealnego środowiska dla większości odmian roślin zimowych. W związku z tym, gdy zdecydujesz się na posadzenie ich w swoim ogrodzie, powinieneś starannie wybrać dla nich miejsce. Warto postawić na osłonięte od wiatru, przez co cieplejsze, stanowisko wystawione na dużą ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. Gatunki, jakimi warto się zainteresować to przede wszystkim te z rodziny bluszczowatych: runianka japońska, bluszcz pospolity czy bukszpan wieczniezielony. Dwie ostatnie rośliny to doskonałe propozycje dla wszystkich, którym marzy się naturalny żywopłot. Krzewy regularnie podcinane wiosną utworzą gęstą, zbitą formę, która z łatwością zabuduje się po przycinaniu. Jeżeli w Twoim ogrodzie przeważają drzewa i większe krzewy powinieneś pomyśleć nad wsadzeniem runianki japońskiej – jej rozetkowe liście stworzą na powierzchni większych nasadzeń piękny, zielony zimą, dywan. Dodatkowym atutem krzewinki są piękne, drobne, białe kwiaty pojawiające się na początku maja – świetna ozdoba ogrodu na cały rok.

Rośliny zimozielone iglaste

rośliny iglaste zimozieloneSadzenie iglaków to chyba najprostsza forma zbudowania zielonego ogrodu w okresie jesienno-zimowym. Sosna żółta to dobra propozycja dla wszystkich nieprzepadających za klasycznym wyglądem podstawowego gatunku. Charakteryzuje się ona o wiele dłuższymi igłami, a ich ułożenie na gałęzi przypomina swoim kształtem pędzel malarski. Należy jednak pamiętać, że jest to typowy soliter, czyli gatunek żyjący w osamotnieniu. Niestandardowy kolor nada w Twoim ogrodzie także świerk srebrny. Jego pędy nawet zimą pozostają niebieskie ze srebrzystą poświatą, co pięknie komponuje się z leżącym wokół śniegiem. Coraz częściej w polskich ogrodach spotykany jest cyprysik błotny – gatunek zapożyczony ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, który doskonale radzi sobie w umiarkowanym klimacie. Swoją popularność zawdzięcza łatwemu formowaniu kształtu. Wystarczy krótkie podcinanie, aby otrzymać pożądany, stożkowy wygląd. Sadzonka zaraz po wsadzeniu jest bardzo delikatna, ale z czasem nabiera większej odporności na mróz, zatem aby nie zmarzła przykrywaj ją na czas mrozów w pierwszych latach po posadzeniu.

Owoce ozdobą zimowego ogrodu

roślina zimozielona z owocamiRośliny, które utrzymują owoce w okresie jesienno-zimowym to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników ornitologii. Ostrokrzew kolczasty oprócz wspaniałych czerwonych kuleczek oferuje także pożywienie dla zimujących ptaków. Krzew ten posadź blisko domowych okien, aby ułatwić sobie obserwacje małych biesiadników. Rokitnik zwyczajny rodzi owoce bardzo bogate w witaminę C, nie cieszy się tak ogromną popularnością wśród zwierząt, jak u ludzi. Przetwory z nich są doskonałym lekiem na przeziębienia, głównie w okresie mrozów. Koniecznie wprowadź ten gatunek do swojego ogrodu i przetestuj przepis na sok lub konfiturę.

Ogród zimą nie musi być szary i ponury. Wybierając odpowiednie rośliny, stworzysz efektowny obraz również w chłodne miesiące. Przed przystąpieniem do poszerzania nasadzeń o nowe gatunki, pamiętaj by dobrze zapoznać się z ich wymaganiami oraz zaopatrzyć się w sprzęt ułatwiający ich pielęgnację. Przy odpowiedniej pracy będziesz cieszyć się mnóstwem kolorów i kształtów przez okrągły rok.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP